Hurissalossa kerätään tarvikkeita Ukrainan auttamiseksi lokakuussa
Puumalan Hurissalossa järjestetään lauantaina 10. lokakuuta keräystapahtuma, jossa kerätään ruokaa, hygieniatuotteita ja vaatteita Ukrainaan toimitettavaksi.
Julkaistu 21.9.2026 klo 05.18

Keräys tapahtuu Hurissalon Salen pihalla ja alakerrassa kello 11.00–14.00 välisenä aikana. Paikalla otetaan vastaan säilyviä elintarvikkeita, kuten säilykkeitä, kahvia, teetä ja pähkinöitä. Myös hygieniatuotteet, kuten saippuat ja pesuaineet, sekä villasukat ja uudet sukat ovat tarvittavien tuotteiden listalla.
Osallistujilla on mahdollisuus osallistua paikan päällä juoksuhautatulien valmistamiseen. Avustustarvikkeiden keräys on Hurissalon vapaaehtoisten, seurakunnan ja paikallisen kaupan yhteishanke.
Lisäksi Puumalan kunnantalon pohjakerroksessa on jatkuva keräyspiste steariinille, kynttilöille ja puhtaille säilyketölkeille. Näitä materiaaleja hyödynnetään Ukrainaan lähetettävien juoksuhautatulien valmistuksessa.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Puumala – tapahtumat.
Lähde: Puumala – tapahtumat
Lue myös
- Puumalan nuorisotalolla järjestetään lokakuussa kirppispäivä · 21.9.2026
- Viljakansaaren kyläturvallisuutta kehitetään yhteisessä illassa lokakuussa · 21.9.2026
- Pyörälautta Norppa II liikennöi Puumalan saaristoreitillä syyskuun lauantaisin · 21.9.2026
- Puumalassa etsitään keinoja vähähiilisempään mökkeilyyn ja puhtaampiin vesiin · 21.9.2026
- Puumalan ylätorilla järjestetään perinteiset Mikkomarkkinat syyskuun lopulla · 14.9.2026
- Puumalan ylätorilla järjestetään perinteiset Keyrimarkkinat lokakuun lopussa · 14.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Ukraina-apu keräys Hurissalossa · Puumala – tapahtumat