HUS lykkää päätöstä uudesta potilastietojärjestelmästä – Apotin käyttöä tehostetaan
HUS-yhtymän hallitus on päättänyt valmistella nykyisen Apotti-järjestelmän tehostamista uuden kilpailutuksen sijaan. Järjestelmien välinen laajempi vertailu ja mahdollinen päätös kilpailutuksesta siirtyvät vuoteen 2028.
Julkaistu 7.9.2026 klo 14.45

HUSin hallituksen SDP-ryhmä painottaa, ettei nykyiseen Apotti-järjestelmään tule sitoutua pitkäaikaisesti ilman perusteellista vaihtoehtojen vertailua ja tarkkoja kustannusselvityksiä. Ryhmän tiedotteen mukaan hallitus päätti yksimielisesti tuoda vertailun eri järjestelmistä päätöksentekoon vuoden 2028 aikana. Siihen asti keskitytään nykyisen ohjelmiston käyttäjätyytyväisyyden parantamiseen ja kulujen karsimiseen.
Hankintapäätösten lykkäämistä perustellaan teknologian nopealla kehityksellä ja tekoälyn tuomilla muutoksilla. HUSin hallituksen varapuheenjohtaja Aino Laineen mukaan aikalisä mahdollistaa paremman tiedon keräämisen siitä, miten tekoäly muuttaa terveydenhuollon ohjelmistoja. Samalla HUS seuraa Tampereen ja Turun yliopistollisten sairaaloiden kokemuksia niiden ottaessa käyttöön uusia järjestelmiä lähiaikoina.
Ratkaisu vaikuttaa laajasti Uudenmaan terveyspalveluihin, sillä potilastietojärjestelmä on keskeinen työkalu hoitohenkilökunnalle. Mikäli Helsinki tai Vantaan ja Keravan hyvinvointialue päättäisivät irtautua Apotista aiemmin, tai jos tehostamistoimet eivät tuota tulosta, asia voidaan ottaa uudelleen käsittelyyn jo ennen asetettua määräaikaa. Tavoitteena on varmistaa, että rajalliset resurssit kohdistuvat tietojärjestelmien sijasta itse potilastyöhön.
Lähde: SDP Uusimaa
Lue myös
- HUS siirtää kiinteistötoiminnot omaan hallintaansa ja harkitsee vartioinnin ulkoistamista · 7.9.2026
- Sörnäisten rantatien kaistat avautuvat jälleen autoilijoille Kalasatamassa · 7.9.2026
- Helsinki korvaa yksityisen varhaiskasvatuksen avustajapalveluita · 7.9.2026
- Helsinki teki päätöksiä yksityisen varhaiskasvatuksen sisaruskorvauksista · 7.9.2026
- Helsinki teki päätöksiä yksityisen varhaiskasvatuksen sisaruskorvauksista · 7.9.2026
- Helsingissä tehtiin päätöksiä yksityisen varhaiskasvatuksen sisaruskorvauksista · 7.9.2026
Keskustelu
Ladataan…