Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 HelsinkiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Hylkysaaren matkailukäyttö etenee – Helsinki sopi maankäytöstä ja tonttikaupasta

Helsingin kaupunki on solminut maankäyttösopimuksen ja kiinteistökaupan esisopimuksen Hylkysaari Development Oy:n kanssa. Sopimus mahdollistaa saaren kehittämisen matkailu- ja liikekäyttöön uuden asemakaavamuutoksen mukaisesti.

Julkaistu 12.9.2026 klo 00.36

Kuvituskuva: Helsinki
Kuvituskuva: Helsinki Kuva: Alvesgaspar · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Helsingin kaupungin tonttipäällikkö on hyväksynyt Mustikkamaan ja Korkeasaaren kupeessa sijaitsevaa Hylkysaarta koskevat sopimukset, selviää kaupungin päätösasiakirjoista. Hylkysaari Development Oy maksaa kaupungille 646 000 euron maankäyttökorvauksen vastineena kaavamuutoksen tuomasta arvonnoususta. Lisäksi yhtiö ostaa kaupungilta noin 2 214 neliömetrin suuruisen määräalan 189 000 eurolla.

Alueelle suunniteltu asemakaavamuutos kasvattaa rakennusoikeutta merkittävästi. Uutta liiketilakerrosalaa on tulossa 9 430 neliömetriä, kun nykyisessä kaavassa rakennusoikeutta on 4 900 neliömetriä. Suunnitelmissa Hylkysaari on osoitettu pääosin loma- ja matkailualueeksi, mutta rannat säilyvät luonnontilaisena retkeily- ja ulkoilualueena. Saaren suojeltavat rakennukset kattavat noin 1 912 neliömetriä nykyisestä rakennuskannasta.

Kaupunkiympäristölautakunta hyväksyi asemakaavan muutosehdotuksen joulukuussa 2025. Lopullinen kiinteistökauppa on määrä toteuttaa vuoden kuluessa siitä, kun asemakaava saa lainvoiman. Sopimuskokonaisuuden arvo on yhteensä 835 000 euroa.

Lähde: https://paatokset.hel.fi/fi/asia/hel-2026-014278?paatos=1c78a8d7-7d27-ca94-84f3-a08f83400000

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin kaupunki.

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Maankäyttösopimuksen ja kiinteistökaupan esisopimuksen tekeminen Hylkysaari Development Oy:n kanssa liittyen Hylkysaaren asemakaavamuutosehdotukseen nro 12995 · Helsingin kaupunki