Hyvinkää myy talousmetsiensä hakkuuoikeuksia yli 65 000 eurolla
Hyvinkään tekninen lautakunta on hyväksynyt talousmetsien hakkuusuunnitelman ja päättänyt myydä pystykaupalla puutavaraa Hikiän, Kaltevan ja valtatie 25:n ympäristön leimikoista. Parhaiden tarjousten mukainen kokonaisarvo hakkuuoikeuksille on yhteensä 65 885 euroa.
Julkaistu 26.5.2026 klo 00.00
Hakkuita suoritetaan kaikkiaan 65,34 hehtaarin laajuisella alueella, josta ensiharvennuksia on noin 40 hehtaaria, muita harvennuksia 15 hehtaaria ja energiapuuharvennuksia vajaa 10 hehtaaria. Hakkuista kertyvän ainespuun määräksi arvioidaan noin 2 616 kuutiometriä, mikä vastaa noin 18 prosenttia Hyvinkään kaupungin omistamien metsien vuotuisesta kasvusta.
Leimikot sijaitsevat eri puolilla kaupunkia sekä Hausjärven Hikiässä. Koska metsät sijaitsevat taajaman läheisyydessä, niitä pidetään lähimetsinä, joiden hoidossa on otettava huomioon myös virkistyskäyttö, maisema-arvot sekä luonnon monimuotoisuus. Puunkorjuutyöt ajoitetaan lintujen pesimäajan ulkopuolelle heinäkuun puolivälistä maaliskuun loppuun.
Tarjouksia pystykaupoista pyydettiin kahdeksalta alueella toimivalta puunostajalta, ja niitä saatiin määräaikaan mennessä kolmelta taholta. Hakkuuoikeudet myydään leimikoittain korkeimman tarjouksen tehneille ostajille.
Lisätietoja päätöksestä ja sen taustoista voi lukea teknisen lautakunnan pöytäkirjasta osoitteessa https://asianhallintavhp.hyvinkaa.fi//ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=13550
Lähde: Hyvinkään Tekninen lautakunta pöytäkirja 26.5.2026.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tekninen lautakunta: 7/2026 26.5.2026 17:30 · Hyvinkää