Iisalmen sivistys- ja hyvinvointilautakunta esittää Partalan koulun lakkauttamista
Iisalmen sivistys- ja hyvinvointilautakunta esittää kaupunginhallitukselle ja -valtuustolle, että Partalan koulu lakkautetaan 1.8.2027 alkaen. Päätös syntyi kokouksessa yksimielisesti, mutta siitä jätettiin yksi eriävä mielipide.
Julkaistu 10.6.2026 klo 14.54

Lakkauttamisesityksen taustalla ovat koulun vähentynyt oppilasmäärä sekä rakennusten huono kunto. Partalan koulussa on kuluvana lukuvuonna ollut 18 oppilasta vuosiluokilla 1–4, ja ennusteiden mukaan oppilasmäärä pysyy alle 20 oppilaan myös seuraavat neljä lukuvuotta. Kaupunginvaltuuston linjauksen mukaan alle 20 oppilaan koulujen jatkoa tarkastellaan, jos raja alittuu kolmena vuotena peräkkäin.
Koulun tilat kärsivät vakavista sisäilma- ja rakenneongelmista. Vanhemmassa osassa on todettu laajoja mikrobi- ja lahovaurioita, ja se on ollut pääosin käyttökiellossa jo vuodesta 2016. Myös uudemman osan sisäilma vaatii toimenpiteitä, ja terveydensuojeluviranomaisen mukaan sen käyttöä voidaan jatkaa ilmanvaihdon korjauksilla vain lukuvuoden 2026–2027 loppuun saakka.
Koulurakennusten saattaminen asianmukaiseen kuntoon vaatisi huoltokorjauksia huomattavasti laajempia peruskorjauksia. Arvioiden mukaan vanhemman osan korjaaminen maksaisi noin 1,6 miljoonaa euroa ja uudemman osan 1,4–1,5 miljoonaa euroa.
https://julkaisu.iisalmi.fi//ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=14290
Lähde: Iisalmin Sivistys- ja hyvinvointilautakunta pöytäkirja 9.6.2026.
Lue myös
- Tietyö katkoo liikennettä tiellä 88 Iisalmessa loppukesällä 2026 · 17.8.2026
- Viitostielle tietyö Iisalmessa elokuussa 2026 – liikenne kulkee vuorotellen yhdellä kaistalla · 15.8.2026
- Tietyö haittaa liikennettä tiellä 27 Iisalmessa elokuussa 2026 · 14.8.2026
- Tietyö sulkee ajokaistan ja kevyen liikenteen väylän Iisalmessa elokuussa 2026 · 9.8.2026
- Nainen hukkui Iisalmessa pudottuaan veneestä · 8.8.2026
- Nuori ihminen hukkui Iisalmessa torstai-iltana · 7.8.2026
Keskustelu
Ladataan…