Ikäihmisten luontotaideretki suuntaa Kopparnäsiin
Siuntion Kopparnäsissä järjestetään ikäihmisille suunnattu luontotaideretki, joka yhdistää luonnon, taiteen ja yhteisöllisyyden merellisissä maisemissa.
Julkaistu 1.10.2026 klo 05.32

Retki järjestetään Kopparnäs-Störsvikin alueella, ja osallistujat tapaavat Berguddenin pysäköintialueella kello 14.00. Noin puolestatoista kolmeen tuntia kestävän tilaisuuden aikana tutustutaan luontoon rauhallisesti aisteja herätellen. Ohjelmassa on luontohyvinvointiharjoituksia, tietoista läsnäoloa sekä luovaa liikettä.
Iltapäivän ohjelmaan kuuluu vuorovaikutteinen tanssiesitys nimeltään Keskusteluja luonnon kanssa. Esityksen jälkeen osallistujilla on mahdollisuus rakentaa yhdessä mandala luonnonmateriaaleista. Retki on suunnattu sekä suomen- että ruotsinkielisille ikäihmisille.
Toiminnan ohjaajina toimivat luonto-opas Gabriel Sydänvirta ja taiteilija ElinMaria Sydänvirta. Siuntion kunnan tiedotteen mukaan ohjaajilla on vankka kokemus taide- ja hyvinvointitoiminnan järjestämisestä eri ikäryhmille.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Siuntio – tapahtumat.
Lähde: Siuntio – tapahtumat
Lue myös
- Ikäihmisille suunnattu luontotaideretki Kopparnäsiin · 1.10.2026
- Siuntio loistaa -teemaviikko tuo valotaidetta ja yhteisöllisyyttä marraskuun pimeyteen · 1.10.2026
- Siuntio Loistaa -teemaviikko tuo valotaidetta ja yhteisöllisyyttä marraskuun pimeyteen · 1.10.2026
- Siuntion ikäihmisille suunnattu luontotaideretki suuntaa Kopparnäsiin · 1.10.2026
- Ikäihmisten luontotaideretki suuntaa Kopparnäsin Berguddeniin · 1.10.2026
- SPR järjestää ruokajakoa Siuntion ruotsinkielisellä koululla torstaina · 1.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Luontotaideretki ikäihmisille Kopparnäsissä · Siuntio – tapahtumat