Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 InkooAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Inkoon kirjaston lukupiiri aloittaa syyskautensa syyskuun lopussa

Inkoon kirjaston lukupiiri kokoontuu syksyn aikana keskustelemaan kolmesta eri teoksesta kirjaston lukusalissa.

Julkaistu 27.8.2026 klo 05.06

Kuvituskuva: Inkoo
Kuvituskuva: Inkoo Kuva: Sofia Ek · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Lukupiiri kokoontuu keskiviikkoisin kello 17.30–19.00. Tapahtumapaikkana toimii Inkoon kirjaston lukusali. Syksyn ensimmäinen tapaaminen on keskiviikkona 30. syyskuuta, jolloin keskustelun aiheena on Torgny Lindgrenin teos Kimalaisen mettä.

Seuraavat kokoontumiset järjestetään 28. lokakuuta ja 25. marraskuuta. Lokakuussa käsitellään Julian Barnesin teosta Kuin jokin päättyisi ja marraskuussa Saul Bellow’n kirjaa Ainoa oikea. Lukupiiriin osallistuminen ei vaadi ennakkoilmoittautumista.

Keskusteltavia kirjoja on saatavilla kirjaston asiakaspalvelupisteestä 1. syyskuuta alkaen. Tilaisuudet tarjoavat mahdollisuuden vapaaseen keskusteluun luetuista teoksista muiden lukemisesta kiinnostuneiden kanssa.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Inkoo – tapahtumat.

Lähde: Inkoo – tapahtumat

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Kirjaston lukupiiri · Inkoo – tapahtumat