Inkoon nuorille suunnitellaan säännöllisiä pizzailtoja – nuorisofoorumi haluaa mukaan kirjaston kirjojen valintaan
Inkoon nuorisofoorumi ehdottaa kuukausittaisten pizzailtojen järjestämistä yhdessä kirjaston kanssa, jotta nuoret pääsisivät vaikuttamaan kirjaston aineistohankintoihin. Lisäksi foorumi tavoittelee omaa tapaamista Inkoon uuden kunnanjohtajan kanssa syksyn aikana.
Julkaistu 27.5.2026 klo 00.00

Inkoon kirjasto on esittänyt toiveen, että paikalliset nuoret osallistuisivat jatkossa nuortenkirjojen ja muiden materiaalien valintaan. Nuorisofoorumi innostui ideasta kokouksessaan 27. toukokuuta ja päätti ehdottaa kirjastolle käytännön yhteistyömuodoksi vapaamuotoisia pizzailtoja.
Suunnitelman mukaan nuorille suunnattuja pizzailtoja voitaisiin järjestää esimerkiksi kerran kuukaudessa vaihtuvilla teemoilla, ja myös kirjaston edustajat osallistuisivat niihin. Nuorisofoorumin puheenjohtaja Rasmus Lassander ja nuorisotoimen tiimivastaava Jonas Grönqvist ottavat seuraavaksi yhteyttä kirjastonjohtajaan idean edistämiseksi.
Kokouksessa lyötiin lukkoon myös nuorisofoorumin syksyn kokousaikataulut. Foorumi päätti samalla yrittää järjestää virallisten kokousten lisäksi erillisen tapaamisen Inkoon uuden kunnanjohtajan kanssa syksyn aikana.
Lisätietoa nuorisofoorumin päätöksistä ja tulevasta toiminnasta voi lukea pöytäkirjasta osoitteessa https://paatokset.inga.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=2954
Lähde: Inkoon Ungdomsforum - Nuorisofoorumi pöytäkirja 27.5.2026.
Lue myös
- Käsitöiden ystävät kokoontuvat neuleiltaan Inkoon kirjastossa · 22.10.2026
- Inkoon kirjastolla neulotaan ja virkataan yhdessä · 22.10.2026
- Maksutonta sisäkävelyä Nylund Areenalla · 22.10.2026
- Sisäkävelyä Nylund Arenalla · 22.10.2026
- Maksutonta sisäkävelyä Nylund Areenalla · 22.10.2026
- Sisäkävelyä Nylund Arenalla · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…