Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 Jyväskylä📍 Keuruu📍 KarstulaAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Irtaimistoa sytytettiin palamaan porrashuoneessa Jyväskylän Emännäntiellä

Jyväskylän Emännäntiellä sijaitsevassa rakennuksessa sytytettiin irtaimistoa palamaan sunnuntai-iltana. Tilanteesta selvittiin ilman henkilövahinkoja, ja palo saatiin sammutettua ennen pelastuslaitoksen saapumista.

Julkaistu 14.9.2026 klo 06.46

Kuvituskuva Keski-Suomen pelastuslaitos
Kuvituskuva Keski-Suomen pelastuslaitos Kuva: Keski-Suomen hyvinvointialue · Lehdistökuva · STT Info

Keski-Suomen pelastuslaitos sai hälytyksen keskisuuresta rakennuspalosta Jyväskylän Emännäntiellä sunnuntaina 13. syyskuuta kello 20:18. Paikan päällä selvisi, että rakennuksen porrashuoneessa oli sytytetty irtaimistoa palamaan.

Pelastuslaitoksen mukaan palo oli saatu sammutettua jo ennen yksiköiden ehtimistä kohteeseen. Tehtävälle hälytettiin yhteensä kuusi pelastusyksikköä, mutta tilanteesta ei aiheutunut henkilövahinkoja. Myöhemmin samana iltana kello 21:42 Jyväskylän Rantaväylällä tapahtui myös tieliikenneonnettomuus, jossa moottoripyöräilijä loukkaantui lievästi kaaduttuaan.

Keski-Suomen pelastuslaitoksen onnettomuustiedotteessa kerrattiin myös muita maakunnan tapahtumia. Keuruulla ja Pihtiputaalla tarkastettiin automaattisia palohälytyksiä, jotka osoittautuivat aiheettomiksi. Äänekoskella pelastuslaitos sammutti yöllä palamaan syttyneen henkilöauton, ja Karstulassa mopoauto suistui tieltä katolleen aiheuttaen kuljettajalle lieviä vammoja.

Lähde: https://www.sttinfo.fi/tiedote/72318617/keski-suomen-pelastuslaitos-onnettomuustiedote?lang=fi

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote · Keski-Suomen hyvinvointialue