Jääkiekkokuvaaja Jukka Raution elämäntyö esille Vapriikkiin
Tampereen museokeskus Vapriikissa avautuu 7. lokakuuta uusi näyttely, joka esittelee valokuvaaja Jukka Raution kolme vuosikymmentä kestänyttä uraa jääkiekon parissa. Laukauksia jäältä -näyttely tuo yleisön nähtäville ikonisia hetkiä niin kotimaisesta Liigasta kuin kansainvälisistä arvokisoistakin.
Julkaistu 24.9.2026 klo 08.46

Museokeskus Vapriikki tiedottaa, että näyttely juhlistaa Raution 30-vuotista taivalta urheilukuvauksen huipulla. Tamperelaislähtöinen kuvaaja tunnetaan erityisesti teknisenä edelläkävijänä, joka toi ensimmäisenä Suomeen kattosalamajärjestelmän Hakametsän jäähalliin kaudella 1993–1994. Tämä uudistus muutti merkittävästi suomalaisen jääkiekkokuvauksen visuaalista ilmettä.
Näyttelyssä on esillä kuvia vauhdikkaista pelitilanteista, tunteikkaista voitonhetkistä ja lajin legendaarisista pelaajista. Rautio on toiminut urallaan muun muassa Kansainvälisen Jääkiekkoliiton virallisena kuvaajana useissa MM-kisoissa sekä olympialaisissa Torinossa ja Vancouverissa. Lisäksi hän on vastannut Liigan keräilykorttien ja Jääkiekkolehden kuvituksesta vuosikymmenten ajan.
Kokonaisuus on toteutettu yhteistyössä Suomen Jääkiekkomuseon kanssa, ja se tarjoaa paikallisille urheilun ystäville kattavan katsauksen lajin historiaan ja sen tallentamisen kehitykseen. Näyttely on avoinna Vapriikissa pitkään, aina helmikuun alkuun 2027 saakka.
Lue myös
- Kuopiossa marssitaan lauantaina Viiankiaavan suojelualueen puolesta · 24.9.2026
- Pyrintö ja LP-Vampula akatemia kohtaavat naisten ykkössarjassa · 24.9.2026
- Liikennehäiriö Tampereen rantatunnelissa valtatiellä 12 · 24.9.2026
- Tampereen eteläisessä liittymässä tietyö syksyllä 2026 – nopeusrajoitukset muuttuvat kolmostiellä · 23.9.2026
- Tampereen Tyttöjen Talo ehdolla valtakunnallisen tyttöpalkinnon saajaksi · 23.9.2026
- Tampereen Messu- ja Urheilukeskukseen odotetaan suurtapahtumaa syksyllä 2027 · 23.9.2026
Keskustelu
Ladataan…