Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 JämijärviAI-koostettu · gemini-3.5-flash

Jämijärvi tukee hiihtotunneliyhtiötä ja säätiötä kymmenillä tuhansilla euroilla – kiinteistönhoito menee kilpailutukseen

Jämijärven kunnanhallitus on päättänyt myöntää 50 000 euron avustuksen Jämin Hiihtotunneli Oy:lle ja 15 000 euron avustuksen Jämi-säätiölle. Lisäksi kunta käynnistää kiinteistönhoitopalveluidensa kilpailutuksen vuosille 2026–2028.

Julkaistu 4.6.2026 klo 19.15

Jämin Hiihtotunneli Oy:n kannattamaton toiminta on ajettu alas, eikä yhtiö kykene maksamaan menojaan. Kunnalle koituu yhtiöstä vuosittain noin 40 000–50 000 euron menot, jotka on tähän asti kirjattu kunnan saamisiksi ja alaskirjattu vuoden 2025 tilinpäätöksessä. Jotta saamisten kerryttämiseltä vältytään jatkossa, kunnanhallitus päätti myöntää yhtiölle menoja vastaavan 50 000 euron avustuksen. Avustus katetaan Pohjo-Satakunnan Seutuverkko Oy:n myynnistä vapautuneesta määrärahasta.

Kunnanhallitus päätti tukea myös Jämi-säätiötä 15 000 euron avustuksella käyttötalouden kulujen kattamiseen. Säätiö oli hakenut kuluvalle vuodelle 26 000 euron avustusta, mutta hallinnon tulosalueen talousarviosta pystyttiin tässä vaiheessa kattamaan 15 000 euroa. Mahdollista lisäavustusta varten on tehtävä erillinen talousarvion muutosehdotus.

Kokouksessa hyväksyttiin myös kunnan kiinteistönhoitopalveluiden uudet tarjouspyyntöasiakirjat ja päätettiin käynnistää palvelun kilpailutus. Uusi sopimuskausi kattaa vuodet 2026–2028, ja siihen sisältyy kolmen vuoden optio. Kilpailutettava kokonaisuus käsittää kahdentoista kunnan omistaman rakennuksen kokonaisvaltaisen hoidon sekä niiden piha- ja yleisten alueiden kunnossapidon.

https://jamijarvi-julkaisu.tweb.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=1572

Lähde: Jämijärvin Kunnanhallitus pöytäkirja 4.5.2026.

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Kunnanhallitus: 6/2026 4.5.2026 18:58 · Jämijärvi