Jämsä linjasi koululaisten vuorohoito-oikeudesta
Jämsän sivistyslautakunta on vahvistanut uudet käytänteet koululaisten oikeudesta varhaiskasvatukseen ja vuorohoitoon 1. elokuuta 2026 alkaen.
Julkaistu 12.8.2026 klo 21.00

Uudet linjaukset määrittelevät ne ehdot ja periaatteet, joiden perusteella kouluikäisille lapsille tarjotaan varhaiskasvatuspalveluita tai vuorohoitoa. Päätös on merkittävä erityisesti vuorotyötä tekeville vanhemmille, joiden lapsilla on tarve hoidolle varsinaisen koulupäivän ja iltapäivätoiminnan ulkopuolella.
Käytänteiden selkeyttämisellä pyritään yhtenäistämään kaupungin toimintatapoja ja varmistamaan palveluiden tasapuolinen saatavuus. Muutokset astuivat voimaan takautuvasti elokuun alusta alkaen.
Lähde: Jämsän Sivistyslautakunta pöytäkirja 4.8.2026. Lisätietoja päätöksestä löytyy osoitteesta https://jamsa10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026672
Lue myös
- Jämsän datakeskushanke käynnisti rekrytoinnit – miljardi-investoinnin toivotaan helpottavan vaikeaa työllisyystilannetta · 23.10.2026
- Viallinen valaisin täytti kokoontumistilan savulla Savonmäentiellä · 22.10.2026
- Valomainos syttyi palamaan Hannikaisenkadulla Jyväskylässä · 21.10.2026
- Pudonnut voimalinja katkaisi liikenteen Tampereentiellä Jämsässä · 21.10.2026
- Pudonnut voimalinja katkaisi liikenteen Tampereentiellä Jämsässä · 21.10.2026
- Tietyö kaventaa kaistoja tiellä 24 Olkkolan ja Lopeiston välillä · 21.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Sivistyslautakunta 04.08.2026 Pöytäkirja · Jämsä