Janakkala muuttaa Välirasti II -alueen tontin luovutusehtoja – Myös tarpeettomia kiinteistöjä myyntiin
Janakkalan tekninen lautakunta on esittänyt kunnanhallitukselle ja edelleen valtuustolle Välirasti II -alueen tontin maanvuokrasopimuksen ja kauppakirjan hyväksymistä muutetuilla ehdoilla. Lisäksi kunta luopuu tarpeettomista rakennuksista myymällä Sikovuoren tilan rakennukset huutokaupalla.
Julkaistu 18.6.2026 klo 19.00
Välirasti II -alueen tontin luovutusehtoihin esitetään hankekohtaisia muutoksia. Tontin varaaja on esittänyt osto-optiota, jossa kauppahintaa tarkistetaan elinkustannusindeksin mukaisesti, mikäli kauppa tehdään vuoden 2028 jälkeen. Rakentamisvelvoitteen määräaika (3 vuotta) sidottaisiin rakentamisluvan lainvoimaisuuteen, ei kiinteistön luovutushetkeen. Mikäli rakentamisvelvoite laiminlyödään tai tontti luovutetaan rakentamattomana ilman kunnan lupaa, ostaja on velvollinen maksamaan sopimussakon. Riita-asioiden varalta esitetään käytettäväksi yksijäsenistä välimiesmenettelyä käräjäoikeuden sijaan.
Nämä muutokset ovat perusteltuja kunnan elinvoiman kannalta merkittävän hankkeen edistämiseksi. Teknisen lautakunnan mukaan sopimus- ja luovutusehtoja on tällaisissa tilanteissa perusteltua tarkastella hankkeen edistämisen näkökulmasta.
Lisäksi Janakkalan tekninen toimi on esittänyt talouden tasapainottamisen keinona luopua kunnan omistuksessa olevista rakennuksista, joilla ei ole käyttötarkoitusta. Yksi näistä on Hausjärventien varrella sijaitseva Sikovuoren tilan asuinrakennus ja piharakennukset, jotka ovat erittäin huonossa kunnossa. Nämä myydään huutokaupalla.
Lähde: Janakkalan TEKNINEN LAUTAKUNTA pöytäkirja 9.6.2026. https://janakkala.tweb.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=3910
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.TEKNINEN LAUTAKUNTA: 7/2026 9.6.2026 17:10 · Janakkala