Jätkäsaaren Välimerenkadulle uusi kauneusalan liike ja pakettipiste
Helsingin kaupunki on vuokrannut Välimerenkatu 3:ssa sijaitsevan liiketilan Patrimonium Augere Group Oy:lle. Tilassa tullaan harjoittamaan hius- ja kauneustuotteiden myyntiä sekä tarjoamaan pakettien noutopalveluita.
Julkaistu 2.11.2026 klo 12.37

Helsingin kaupungin myynti- ja vuokraustiimi on tehnyt päätöksen Jätkäsaaressa sijaitsevan liiketilan vuokraamisesta. Noin 60 neliömetrin kokoinen tila sijaitsee Heka Oy:n omistamassa kiinteistössä osoitteessa Välimerenkatu 3. Asiasta uutisoi Helsingin kaupunki tuoreessa päätöstiedotteessaan.
Uusi vuokralainen, Patrimonium Augere Group Oy, suunnittelee tilaan monipuolista toimintaa. Liiketilassa tullaan myymään hius- ja kauneudenhoitotuotteita, minkä lisäksi tiloihin tulee pakettien nouto- ja palautuspiste. Toiminta tuo uusia palveluita alueen asukkaille keskeiselle paikalle Jätkäsaareen.
Vuokrasopimus on sovittu alkavaksi 6. marraskuuta 2026, ja se on voimassa toistaiseksi. Liiketilan kuukausivuokraksi on määritelty 1 350 euroa, johon lisätään arvonlisävero. Päätös on tehty viranhaltijatyönä kaupungin voimassa olevien hallintosääntöjen puitteissa.
Lähde: https://paatokset.hel.fi/fi/asia/hel-2026-018251?paatos=bf6678a9-76ba-c108-86e6-a19b8cf00000
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin kaupunki.
Lue myös
- Vaasan museovuosi 2027 tuo kaupunkiin Hugo Simbergiä ja paikallista valokuvahistoriaa · 2.11.2026
- Ajoneuvoliikenne siirtyy Eteläiselle Rautatiekadulle Arkadiankadun remontin edetessä · 2.11.2026
- Konalaan nousee uusi 42-metrinen puhelinmasto – korvaa poistuvan tukiaseman · 2.11.2026
- Helsinki teki päätöksiä yksityisen varhaiskasvatuksen sisaruskorvauksista · 2.11.2026
- Helsinki myöntää korvauksia yksityiselle varhaiskasvatukselle ryhmäkoon pienentämisestä · 2.11.2026
- Helsinki teki päätöksen yksityisen varhaiskasvatuksen sisaruskorvauksesta · 2.11.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Vuokraus, liiketila, Välimerenkatu 3, Patrimonium Augere Group Oy · Helsingin kaupunki