Joensuu selvittää Kiinteistö Oy Uimaharjunhakan vaikeaa tilannetta – taustalla lainojen maksu takaajana
Joensuun omistajaohjausjaosto on käsitellyt Kiinteistö Oy Uimaharjunhakan tilannetta ja jatkosuunnitelmia. Kaupunki joutui aiemmin alkuvuodesta maksamaan yhtiön erääntyneitä lainanlyhennyksiä ja korkoja takauksen vuoksi.
Julkaistu 9.6.2025 klo 00.00

Kiinteistö Oy Uimaharjunhakan tilannetta on puitu tiiviisti kevään aikana. Omistajaohjausjaosto päätti helmikuussa maksaa yhtiön joulukuussa 2024 ja helmikuussa 2025 erääntyneet lainojen lyhennykset sekä korkokustannukset, yhteensä noin 23 000 euroa, lainan takaajan ominaisuudessa.
Yhtiön hallitus on tehnyt selvityksen jatkosuunnitelmista ja vaihtoehtoisista etenemismalleista. Kokonaisuuteen vaikuttavat myös kaupungin päiväkodin sijoittuminen Uimaharjunhakaan sekä Uimaharjun alueella sijaitsevat Joensuun Kodit Oy:n vapaat kohteet. Omistajaohjausjaosto merkitsi tilannekatsauksen ja jatkosuunnitelmat tiedoksi.
Lisäksi kokouksessa nimettiin Jussi Wihonen kaupungin edustajaksi Pohjois-Karjalan Energiaholding Oy:n yhtiökokoukseen ja ohjeistettiin kaupungin strategisia tytäryhteisöjä kutsumaan yhtiökokoukset koolle siten, että uudet hallitukset saadaan valittua syyskuun loppuun mennessä.
Lähde: Joensuun Omistajaohjausjaosto pöytäkirja 9.6.2025. Kokousasiakirjat ovat luettavissa kokonaisuudessaan osoitteessa https://dynastyjulkaisu.pohjoiskarjala.net/Joensuu/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=20251197
Lue myös
- Kuljettajaa epäillään törkeästä rattijuopumuksesta Joensuussa – jäi kiinni pikaruokaravintolan pihalla · 24.10.2026
- Henkilöauto törmäsi hirveen Ilomantsintiellä Tuupovaarassa – kuljettaja loukkaantui · 23.10.2026
- Joensuun terveysnäkymät esillä: Sydänoireet ja lasten infektiokierteet puhuttavat · 22.10.2026
- Joensuun uudelle musiikki- ja kulttuuritalolle valittiin rakennesuunnittelija · 21.10.2026
- Poliisi sai valmiiksi Joensuun Rantakylän ryöstösarjan tutkinnan – epäiltyinä 14- ja 15-vuotiaat nuoret · 21.10.2026
- Joensuun palkittu lämpöpumppulaitos mahdollisti kuukauden tauon polttamisessa · 20.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Omistajaohjausjaosto 09.06.2025 Pöytäkirja · Joensuu