Joensuun Karjalankadun kiertoliittymä toimii mallina koko Suomen uusille suunnitteluohjeille
Joensuun Karjalankadulla sijaitsevaa liikenneympyrää on käytetty esikuvana, kun Suomeen on laadittu ensimmäistä yhtenäistä ohjeistusta kaupunkikiertoliittymien rakentamiseen. Uusi ohjeistus paikkaa pitkään vallinneen puutteen, sillä satoja suomalaisia liikenneympyröitä on tähän asti rakennettu ilman yhtenäisiä sääntöjä.
Julkaistu 30.10.2026 klo 06.00

Suomessa on rakennettu satoja kiertoliittymiä puutteellisten tai epäyhtenäisten ohjeiden varassa. Tilanteen korjaamiseksi on nyt luotu valtakunnallinen ohjeistus, jonka suunnittelussa on hyödynnetty Joensuun Karjalankadun liittymästä saatua esimerkkiä.
Uuden ohjeistuksen tavoitteena on yhtenäistää kaupunkiympäristöön rakennettavien liittymien suunnittelua. Joensuun mallin pohjalta luotu ohjeistus on ensimmäinen kerta, kun koko Suomeen on tehty yhtenäiset säännöt kaupunkikiertoliittymien suunnitteluun.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Ohvanantiellä alkaa pitkäkestoinen tietyö Joensuussa · 31.10.2026
- Ohvanan tienhaarassa alkaa pitkäkestoinen tietyö Joensuussa · 31.10.2026
- Joensuulaisen pizzerian takaovi yritettiin murtaa Papinkadulla · 29.10.2026
- Huittisissa ja useissa muissa kunnissa ohjeistetaan halloweenin ajankohtaa häiriöiden välttämiseksi · 27.10.2026
- Fransunpuiston asukkaiden taidenäyttely avautuu Kaari Galleriassa marraskuussa · 26.10.2026
- Kuljettajaa epäillään törkeästä rattijuopumuksesta Joensuussa – jäi kiinni pikaruokaravintolan pihalla · 24.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Suomessa on tehty satoja liikenneympyröitä puutteellisilla ohjeilla – nyt mallia otetaan Joensuusta · Yle Uutiset · Pääuutiset