Juupajoen Perjantaiklubi tarjoaa seuraa ja neuvontaa syksyllä 2026 – toiminta alkaa elokuussa
Juupajoen kunnan ja Mäntänvuoren Terveyden järjestämä Perjantaiklubi käynnistää syyskautensa Korkeakoskella sijaitsevalla Vapaa-aikatalolla perjantaina 28. elokuuta 2026. Kunnan tiedotteen mukaan kaikille avoin ja maksuton toiminta tarjoaa tukea ja seuraa arkeen.
Julkaistu 24.8.2026 klo 05.07

Perjantaiklubi kokoontuu kerran kuukaudessa kirjastorakennuksessa eli Vapaa-aikatalolla osoitteessa Kirkkotie 1. Toiminta on suunnattu kaikille kuntalaisille, jotka kaipaavat arkeensa sisältöä, seuraa tai apua. Tapahtumiin ei tarvitse ilmoittautua ennakkoon.
Syyskauden 2026 ohjelma alkaa 28. elokuuta Nääsville ry:n pitämällä tietoiskulla kivun omahoidosta. Syyskuun tapaamisessa 25. syyskuuta vieraana on Mirja Lassila kappeliseurakunnasta, ja luvassa on myös musiikkia. Lokakuun lopussa 30. lokakuuta ohjelmassa on medialukutaitotyöpaja sekä kirjaston esittely. Marraskuussa aiheena ovat muisti ja mielen hyvinvointi, ja kausi huipentuu joulukuun joulupuuroon.
Jokainen klubiaamu noudattaa vakiota runkoa: kello 9 alkaen tarjolla on aamukahvit, kello 10 alkaa päivän teemaosuus ja kello 11 tarjoillaan maksuton keittolounas. Paikalla on jokaisella kerralla Mäntänvuoren Terveyden palveluneuvoja, joka auttaa esimerkiksi lomakkeiden täyttämisessä ja sähköisten palveluiden käytössä.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Juupajoki – tapahtumat.
Lähde: Juupajoki – tapahtumat
Lue myös
- Juupajoen Perjantaiklubi käynnistyy vapaa-aikatalolla – syyskauden ohjelmassa muun muassa kivun omahoitoa · 24.8.2026
- Koko perheen liikunnallinen varaslähtö lasten oikeuksien viikkoon Juupajoella · 24.8.2026
- Ikääntyneiden maksuton liikuntaryhmä jatkuu Juupajoen liikuntahallilla · 24.8.2026
- Avoimessa päiväkoti Kettulassa askarrellaan kynttilöitä ja nautitaan lounasta · 20.8.2026
- Tietokirjailija Heikki K. Lyytinen luennoi saunan terveysvaikutuksista Juupajoella · 20.8.2026
- Koko perheen liikuntahetki ja välipalaa Juupajoen liikuntahallilla · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tervetuloa Perjantaiklubille · Juupajoki – tapahtumat