Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 KouvolaAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Jyrki Rinnemaa valittiin Kymenlaakson käräjäoikeuden johtoon

Tasavallan presidentti on nimittänyt varatuomari Jyrki Rinnemaan Kymenlaakson käräjäoikeuden uudeksi laamanniksi. Rinnemaa aloittaa seitsenvuotisen kautensa Kouvolassa sijaitsevan käräjäoikeuden johdossa vuoden 2027 alussa.

Julkaistu 15.9.2026 klo 10.46

Kuva: Tuomioistuinvirasto · Lehdistökuva · STT Info

Kymenlaakson käräjäoikeus saa uuden johtajan, kun nykyisin Kainuun käräjäoikeutta luotsaava Jyrki Rinnemaa siirtyy tehtävään. Tuomioistuinviraston tiedotteen mukaan nimitys on määräaikainen ja kestää lokakuun 2033 loppuun saakka.

Rinnemaalla on laaja kokemus oikeuslaitoksen eri portaista. Hän on työskennellyt aiemmin muun muassa käräjätuomarina Itä-Uudellamaalla sekä esittelijänä korkeimmassa oikeudessa ja hovioikeuksissa. Koulutukseltaan hän on oikeustieteen kandidaatti ja varatuomari, minkä lisäksi hän on suorittanut johtamisen erikoisammattitutkinnon.

Kouvolassa pääpaikkaansa pitävä Kymenlaakson käräjäoikeus on merkittävä paikallinen työllistäjä, sillä sen palveluksessa on noin 85 henkilöä. Käräjäoikeuden varsinaiseen tuomiopiiriin kuuluvat Kouvolan lisäksi Kotka, Hamina, Miehikkälä ja Virolahti.

Lähde: https://www.sttinfo.fi/tiedote/72323906/kymenlaakson-karajaoikeuden-laamanniksi-jyrki-rinnemaa?lang=fi

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Kymenlaakson käräjäoikeuden laamanniksi Jyrki Rinnemaa · Tuomioistuinvirasto