Jyväskyläläistä alakoulun opettajaa epäillään useista seksuaalirikoksista
Poliisi tutkii Jyväskylässä alakoulun opettajana työskennelleeseen henkilöön kohdistuvaa laajaa seksuaalirikoskokonaisuutta. Epäillyt teot ovat tapahtuneet Jyväskylän lisäksi Hollolassa.
Julkaistu 21.7.2026 klo 06.00

Poliisin mukaan alakoulun opettajaan kohdistuva rikostutkinta on laajentunut. Viranomaiset selvittävät parhaillaan useita epäiltyjä seksuaalirikoksia, joiden tapahtumapaikoiksi on varmistunut Jyväskylä ja Hollola.
Asiasta kertoi ensin Yle, jonka mukaan rikoksista epäillyllä henkilöllä ei ole entuudestaan rikostaustaa. Tutkinta jatkuu edelleen tapausten yksityiskohtien selvittämiseksi.
Lue myös
- Sähköalan teknologiayhtiö Norelco laajentaa Jyväskylään · 14.8.2026
- Keski-Hollolan VPK jättää sisäilmaongelmaisen asemansa – uudet tilat löytyivät Paassillantieltä · 14.8.2026
- Roninmäen metsissä aloitetaan kuusien poisto tuholaisten vuoksi · 14.8.2026
- Iäkäs mies kadonnut Jyväskylän Palokassa – poliisi pyytää havaintoja · 14.8.2026
- Jyväskylän ratapihalle esitetään miljoonien eurojen parannuksia – lyhyet raiteet ja routiminen haastavat tavaraliikennettä · 14.8.2026
- Keski-Suomen hyvinvointialueen talous kohentumassa – omahoitaja ja -lääkäri kaikille ensi vuoden alussa · 13.8.2026
Keskustelu
Ladataan…