📍 KajaaniAI-koostettu · gemini-3-flash-preview
Kajaanilaisen asumisyksikön kaltoinkohteluepäily siirtyy syyteharkintaan
Poliisi on saanut valmiiksi esitutkinnan, joka koskee kehitysvammaisten asukkaiden epäiltyä kaltoinkohtelua kajaanilaisessa asumispalveluyksikössä. Tapaus siirtyy seuraavaksi syyttäjän arvioitavaksi.
Julkaistu 14.7.2026 klo 12.00

Poliisi on tutkinut kajaanilaisessa asumisyksikössä tapahtuneita epäiltyjä väärinkäytöksiä, joissa kohteena ovat olleet kehitysvammaiset asukkaat. Esitutkinta on nyt valmistunut, ja asia etenee syyttäjälle.
Tutkinnan keskiössä on yksikön henkilökunta, jonka epäillään kohdelleen asukkaita kaltoin. Tapaus siirtyy seuraavaksi syyteharkintaan, jossa määritetään, nostetaanko asiassa syytteitä.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Otanmäen datakeskushankkeen työt keskeytetty ympäristöselvitysten puuttuessa · 22.10.2026
- Kajaanin ja Muhoksen datakeskushankkeiden luontovaikutukset puhuttavat – riskejä arvioidaan vesistöjen kannalta · 20.10.2026
- Viranomaisten rooli Googlen työmaiden hakkuissa puhuttaa Muhoksella · 17.10.2026
- Kajaanin datakeskusbuumi ja tuulivoiman nopea tahti herättävät huolta luonnon kestävyydestä · 17.10.2026
- Joensuun lentoliikenteen valtiontuki uhattuna – maakunnat vastustavat ministeriön kaavailuja · 14.10.2026
- Liikenneonnettomuus viitostiellä Kajaanissa – haittaa liikenteelle Koivukylän ja Pirttimäen välillä · 14.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kajaanissa epäilty kehitysvammaisten kaltoinkohtelu etenee syyttäjälle – esitutkinta on valmis · Yle Uutiset · Pääuutiset