Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 KajaaniAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Kajaanin datakeskustyömaalla epäillään laittomia metsähakkuita

Suomen Luonnonsuojeluliitto epäilee teknologiajätti Googlen toteuttaneen luvattomia hakkuita datakeskushankkeensa yhteydessä Kajaanissa. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii tapausten välitöntä selvittämistä ja viranomaisvalvonnan tiukentamista.

Julkaistu 17.9.2026 klo 16.45

Kuva: Vihreät - De Gröna · Lehdistökuva · STT Info

Kajaanin ja Muhoksen datakeskustyömailla on noussut esiin epäilyjä lainvastaisista metsähakkuista, joista Vihreät - De Gröna tiedotti torstaina. Suomen Luonnonsuojeluliiton mukaan esimerkiksi Muhoksella hakattu alue ylittää laissa sallitut rajat huomattavasti, vastaten kooltaan yli 400 jalkapallokenttää. Myös Kajaanin hankkeen osalta epäillään vastaavia väärinkäytöksiä.

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta pitää tilannetta vakavana ja vaatii valtiota puuttumaan monikansallisten yhtiöiden toimintaan suomalaisessa luonnossa. Virran mukaan on kestämätöntä, jos suuret investoinnit johtavat luonnonarvojen tuhoamiseen ilman riittävää valvontaa. Puolue nosti asian esille myös eduskunnan kyselytunnilla.

Tapaus on herättänyt keskustelua maankäytön muutosmaksuista ja luontoarvojen kompensoinnista. Virta muistuttaa, että vastaavat tapaukset, kuten aiempi raakkutuho Suomussalmella, osoittavat nykyisen valvontajärjestelmän puutteet. Hänen mukaansa vapaaehtoinen valvonta ei ole riittävä keino turvata luontoa suurten rakennushankkeiden yhteydessä.

Lähde: https://www.sttinfo.fi/tiedote/72334740/sofia-virta-vaatii-googlen-datakeskustyomaan-laittomat-hakkuuepailyt-selvitettava-valittomasti?lang=fi

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Sofia Virta vaatii: Googlen datakeskustyömaan laittomat hakkuuepäilyt selvitettävä välittömästi · Vihreät - De Gröna