Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 Petäjävesi📍 HankasalmiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Kaksi autoa kolaroi Hankasalmella – Pieksämäentie suljettu liikenteeltä

Kuusi ihmistä on joutunut osalliseksi suureen liikenneonnettomuuteen Hankasalmen Pieksämäentiellä lauantaina iltapäivällä. Tie on katkaistu kokonaan liikenteeltä pelastustöiden ajaksi.

Julkaistu 18.7.2026 klo 14.45

Kuvituskuva Keski-Suomen pelastuslaitos
Kuvituskuva Keski-Suomen pelastuslaitos Kuva: Keski-Suomen hyvinvointialue · Lehdistökuva · STT Info

Keski-Suomen pelastuslaitos tiedotti lauantaina 18. heinäkuuta suuresta tieliikenneonnettomuudesta, joka tapahtui Hankasalmella neljän aikaan iltapäivällä. Onnettomuuspaikka sijaitsee Pieksämäentiellä lähellä Kivisensuontien risteystä.

Kahden henkilöauton välisessä kolarissa oli mukana yhteensä kuusi henkilöä. Paikalle hälytettiin useita pelastuslaitoksen yksiköitä, ensihoito sekä poliisi. Pelastustoiminta on ollut käynnissä iltapäivän aikana, ja Pieksämäentie on suljettu muulta liikenteeltä onnettomuuspaikan kohdalta.

Pelastuslaitoksen mukaan lisätietoja annetaan, kun tilanne onnettomuuspaikalla muuttuu. Toistaiseksi ei ole kerrottu tarkempia tietoja mahdollisista henkilövahingoista.

Lähde: Keski-Suomen pelastuslaitos

Lähde: Keski-Suomen hyvinvointialue

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote · Keski-Suomen hyvinvointialue