Kaksi loukkaantui ulosajossa Savonlinnassa – poliisi epäilee kovaa ylinopeutta ja alkoholia
Kaksi ihmistä toimitettiin sairaalaan lauantai-iltana Savonlinnassa tapahtuneen rajun ulosajon seurauksena. Onnettomuus sattui Savonlinnantien ja Taitotien risteyksessä kello 22.39.
Julkaistu 27.9.2026 klo 06.30

Itä-Suomen poliisilaitoksen mukaan henkilöauton kuljettajan epäillään ajaneen huomattavaa ylinopeutta Taitotietä pitkin. Auto ylitti Savonlinnantien kovalla vauhdilla ja päätyi risteyksen vastakkaisella puolella sijaitsevaan ojaan ja tienvarsipenkkaan.
Auton kyydissä oli kaksi henkilöä, jotka molemmat loukkaantuivat ja heidät kuljetettiin sairaalahoitoon. Poliisi ei ole tiedottanut loukkaantuneiden vammojen vakavuudesta.
Tapauksen tutkinnassa on ilmennyt viitteitä siitä, että alkoholilla on saattanut olla osuutta onnettomuuteen. Poliisi tutkii Savonlinnan tapahtumia törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena sekä törkeänä rattijuopumuksena.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Itä-Suomen poliisilaitos.
Lue myös
- Kaksi autoa kolaroi Seppälässä – kuljettajat selvisivät säikähdyksellä · 27.9.2026
- Tietyö hidastaa liikennettä valtatiellä 14 Savonlinnassa syksyllä 2026 · 26.9.2026
- Keski-Suomen hyvinvointialueen johtaja eroaa koeajalla · 26.9.2026
- O2-Jyväskylälle kauden ensimmäinen selvä tappio Oilersin käsittelyssä · 25.9.2026
- Henkilöautojen kolari Seppälässä vaurioitti ajoneuvot hinauskuntoon · 25.9.2026
- Liikemies Thomas Zilliacus tavoittelee Punkaharjusta kansainvälistä matkailukohdetta miljoonainvestoinneilla · 25.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kaksi henkilöä loukkaantui Savonlinnassa ja yksi henkilö menehtyi Kangasniemellä henkilöautojen ulosajoissa · Itä-Suomen poliisilaitos