Kampin palvelukeskuksessa opastetaan senioreita riittävään proteiinin saantiin
Helsingin Kampissa järjestetään tiistaina 8. syyskuuta Syödään yhdessä -tapahtuma, jossa pureudutaan ikäihmisten ravitsemushaasteisiin ja proteiinin merkitykseen toimintakyvyn säilyttämisessä.
Julkaistu 7.9.2026 klo 06.46

Kampin palvelukeskuksessa sijaitsevassa Amica-ravintolassa järjestettävä tilaisuus tarjoaa helsinkiläisille senioreille tietoa ravitsemuksesta, maistuvan lounaan sekä mahdollisuuden sosiaaliseen kanssakäymiseen. Compass Group Suomi kertoo tiedotteessaan, että jopa 80 prosenttia ikääntyneistä saa ravinnostaan liian vähän proteiinia, mikä voi johtaa lihasten surkastumiseen ja vaikeuttaa itsenäistä kotona asumista.
Tapahtuma alkaa kello 10.30 ja jatkuu iltapäivään kello 14.00 saakka. Paikalla on Gerontologinen ravitsemus ry:n (Gery ry) asiantuntijoita, jotka vastaavat osallistujien kysymyksiin. Ohjelmaan kuuluu muun muassa proteiinitesti ja tietovisa, joiden avulla seniorit voivat arvioida omia ruokailutottumuksiaan.
Asiantuntijoiden mukaan pienilläkin muutoksilla ruokavaliossa on suuri merkitys vastustuskyvylle ja yleiselle jaksamiselle. Yhteisöllinen ruokailuhetki on suunnattu erityisesti yli 75-vuotiaille, ja sen tavoitteena on ravitsemustilan parantamisen lisäksi ehkäistä yksinäisyyttä.
Järjestelyistä vastaavat Gery ry ja Compass Group Suomi osana laajempaa Ruokaillaan yhdessä -hanketta.
Lähde: Compass Group Finland Oy
Lue myös
- Ars Fennica -palkintoehdokkaat julki syyskuussa Kiasmassa · 7.9.2026
- Helsinki myöntää sisaruskorvauksia yksityiseen varhaiskasvatukseen kaudelle 2026–2027 · 7.9.2026
- Helsinki tukee yksityisen päiväkodin ryhmäkoon pienentämistä toimintakaudella 2026–2027 · 7.9.2026
- Helsinki päätti yksityisen varhaiskasvatuksen sisaruskorvauksista kaudelle 2026–2027 · 7.9.2026
- Helsinki päätti yksityisen varhaiskasvatuksen sisaruskorvauksista kaudelle 2026–2027 · 7.9.2026
- Helsinki myöntää sisaruskorvauksia yksityiseen varhaiskasvatukseen kaudelle 2026–2027 · 7.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Jopa 80 prosenttia ikäihmisistä saa liian vähän proteiinia – ratkaisuja lautaselle etsitään Kampin raflassa · Compass Group Finland Oy