Kangasniemellä etsitään kadonnutta 75-vuotiasta miestä – poliisi pyytää havaintoja
Poliisi ja vapaaehtoiset etsivät keskiviikkona 19. elokuuta Kangasniemen Suosaaresta kadonnutta 75-vuotiasta miestä. Etsintöihin on osallistunut poliisipartioiden lisäksi Vapaaehtoinen pelastuspalvelu sekä Rajavartiolaitoksen helikopteri.
Julkaistu 19.8.2026 klo 18.30

Mies katosi kotoaan keskiviikkoaamupäivän aikana kello 07.00–11.30 välillä. Itä-Suomen poliisilaitoksen mukaan kadonneen vaatetuksesta ei ole täyttä varmuutta, mutta hänellä saattaa olla päässään punainen tai oranssi lippalakki. Poliisi kuvailee miehen liikkumista vaivalloiseksi.
Etsinnöissä on keskitytty erityisesti Kiriselän alueelle, jossa miehestä on toivottu havaintoja. Viranomaiset pyytävät lähialueen asukkaita tarkistamaan omat pihapiirinsä ja lukitsemattomat ulkorakennukset, sillä kadonnut on saattanut hakeutua niihin suojaan. Kaikki mahdolliset havainnot pyydetään ilmoittamaan suoraan hätäkeskukseen numeroon 112.
Lähde: https://poliisi.fi/-/poliisi-etsii-75-vuotiasta-kadonnutta-miesta-kangasniemella
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Itä-Suomen poliisilaitos.
Lue myös
- Hellalle jäänyt leipäpussi aiheutti savua kerrostaloasunnossa Jyväskylässä · 19.8.2026
- Kaksi henkilöautoa törmäsi nokkakolarissa Keuruun Myllymäentiellä · 19.8.2026
- Jauhesammuttimia tyhjennettiin Männistössä ja työmaavarkaus keskeytyi Puijonlaaksossa · 19.8.2026
- Satoja litroja öljyä vuoti Saimaaseen Rantasalmella – puhdistustyöt vievät viikkoja · 19.8.2026
- Ajovarma lakkauttaa 15 toimipistettä – uusi toimija tuo ajokokeet kauppakeskuksiin · 19.8.2026
- Valtio varautuu aitaamaan alueita afrikkalaisen sikaruton torjumiseksi · 19.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Poliisi etsii 75-vuotiasta kadonnutta miestä Kangasniemellä · Itä-Suomen poliisilaitos