Kannuksen perussuomalaisille ja kokoomukselle uudet varavaltuutetut
Kannuksen keskusvaalilautakunta on määrännyt uudet varavaltuutetut perussuomalaisten ja kokoomuksen valtuustoryhmiin aiempien luottamushenkilöiden jättäessä tehtävänsä.
Julkaistu 14.10.2025 klo 00.00
Perussuomalaisten uudeksi varavaltuutetuksi on määrätty Arttu Simunaniemi. Muutos tuli ajankohtaiseksi, kun aiempi varavaltuutettu Manolis Huuki pyysi henkilökohtaisten syiden vuoksi eroa kaupungin luottamustehtävistä ja kaupunginvaltuusto myönsi hänelle eron kesäkuussa. Perussuomalaisten varavaltuutettuina toimivat jatkossa Jaakko Kolppanen ja Arttu Simunaniemi.
Kokoomuksen ja Kristillisdemokraattien yhteisen vaaliliiton uudeksi varavaltuutetuksi määrättiin Sirkka Juusela-Pekkarinen. Taustalla on aiemman varavaltuutetun Kirsikka Typön (kok.) muutto pois paikkakunnalta, minkä vuoksi hän menetti vaalikelpoisuutensa Kannuksen luottamustoimiin. Vaaliliiton varavaltuutetut ovat jatkossa järjestyksessä Hannele Särkioja (kd.), Reet Einla (kok.) ja Sirkka Juusela-Pekkarinen (kok.).
Päätökset tehtiin keskusvaalilautakunnan kokouksessa tiistaina 14. lokakuuta.
Lisätietoja kokouksen päätöksistä voi lukea pöytäkirjasta osoitteessa https://kannus10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2025453
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Keskusvaalilautakunta 14.10.2025 Pöytäkirja · Kannus