Kapellimestari-legenda Jorma Panula saapuu Lohjalle kouluttamaan nuoria lupauksia
Akateemikko Jorma Panula pitää kapellimestarikurssin Lohjalla, joka huipentuu syyskuussa 2026 järjestettävään julkiseen konserttiin. Nuoret kapellimestarit pääsevät hiomaan taitojaan Lohjan kaupunginorkesterin edessä Laurentius-salissa.
Julkaistu 6.8.2026 klo 10.46

Lohjan kaupunki tiedottaa, että arvostettu professori ja kapellimestariopettaja Jorma Panula saapuu kaupunkiin ohjaamaan nuoria kapellimestarilupauksia. Koulutusviikon aikana opiskelijat pääsevät työskentelemään Lohjan kaupunginorkesterin kanssa ja ratkomaan Panulan valitsemia haastavia orkesterinjohdollisia tehtäviä.
Koulutusjakso päättyy torstaina 3. syyskuuta 2026 kello 18.00 alkavaan konserttiin Laurentius-salissa. Ohjelmistossa on pedagogisesti painottuneita teoksia, kuten Ludwig van Beethovenin kolmas pianokonsertto, osia Igor Stravinskyn Dumbarton Oaks -teoksesta sekä Joseph Haydnin 99. sinfonia. Konsertin solistina nähdään pianisti Emil Holmström.
Lohjan kaupunginorkesteri toimii kurssilla harjoitusorkesterina. Noin 12 vakituisen muusikon kokoonpano on tunnettu monipuolisuudestaan ja se esiintyy säännöllisesti eri puolilla Lohjaa. Tulevaan konserttiin on myynnissä paikkalippuja, ja tilaisuuden arvioitu kesto on noin tunti ja 45 minuuttia.
Lähde: https://www.sttinfo.fi/tiedote/72217801/elava-ledenda-jorma-panula-kouluttamaan-lohjalle?lang=fi
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Elävä ledenda Jorma Panula kouluttamaan Lohjalle · Lohjan kaupunki