Karjaan yhteiskoulun B-rakennusta esitetään purettavaksi – Pohjan moduulipäiväkodin siirto peruttu
Raaseporin tekninen lautakunta esittää kaupunginhallitukselle purkulupien hakemista Karjaan yhteiskoulun B-rakennukselle. Samalla lautakunta esittää, että suunnitellusta moduulipäiväkoti Loketin siirrosta Pohjaan luovutaan tarpeettomana.
Julkaistu 19.5.2026 klo 00.00

Karjaan yhteiskoulun vuonna 1965 valmistunut B-rakennus on teknisiltä selvityksiltään erittäin huonossa kunnossa, ja sen korjausvelka on yli 85 prosenttia. Rakennuksen peruskorjauksen on arvioitu maksavan noin 8,2 miljoonaa euroa ilman arvonlisäveroa. Koska peruskorjaus ei takaisi joustavia ja tarkoituksenmukaisia tiloja, kaupunki valmistelee rakennuksen purkamista ja korvaavien tilojen suunnittelua koulualueen muille osille.
Pohjan alueen päiväkotiverkkoon suunniteltu moduulipäiväkoti Loketin siirto Karjaalta perutaan. Varhaiskasvatuksen tarveselvityksen mukaan Pohjan, Fiskarsin ja Knattebon alueen nykyiset tilat riittävät kattamaan alueen hoitopaikkatarpeet vuosina 2026–2031. Alun perin moduulipäiväkodin sijoittamista varten kaavailtu Pohjan terveysaseman purkaminen ja uuden pihan rakentaminen jäävät näin ollen toteuttamatta.
Moduulipäiväkodin siirron sijaan Pohjan päiväkodissa tehdään pienempiä toiminnallisia muutostöitä. Vuodelle 2026 varatusta 400 000 euron määrärahasta käytetään 50 000 euroa Pohjan päiväkodin remonttisuunnitteluun, ja varsinaiset muutostyöt on tarkoitus huomioida vuoden 2027 perusparannusmäärärahoissa.
Lisätietoja päätöksistä ja niiden taustoista voi lukea pöytäkirjasta osoitteessa https://raseborg-julkaisu.triplancloud.fi//ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=12621
Lähde: Raaseporin Tekniska nämnden pöytäkirja 19.5.2026.
Lue myös
- Raasepori hankkii taidetta Stallörin puistoon – rantarakenteiden budjettiin 30 000 euron varaus · 23.10.2026
- Raaseporin Vesi ottaa miljoonan euron lainan investointeihin · 23.10.2026
- Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen rahoitus tiukentuu – palvelutarve kasvaa nopeasti · 21.10.2026
- Inkoon ja Raaseporin pienvenesatamista varastettiin kymmeniä perämoottoreita – poliisi epäilee laajaa rikossarjaa · 21.10.2026
- Raasepori hankkii työhönvalmennuspalveluita 400 000 eurolla – Hangon palvelupiste sulkeutuu loppuvuodeksi · 19.10.2026
- Länsi-Uudellamaalla yli 70 000 osallistui syöpäseulontoihin – rintasyövän tutkimukset aktiivisimpia · 16.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tekniska n�mnden: 6/2026 19.5.2026 18:04 · Raasepori