Karkkilassa järjestetään maksuttomia koulutuksia liikunnan vertaisohjaajille ja ulkoiluystäville
Karkkilan liikuntapalvelut ja työväenopisto järjestävät syksyn aikana koulutussarjan, joka on suunnattu vertaisohjaajina toimiville sekä toiminnasta kiinnostuneille.
Julkaistu 3.9.2026 klo 05.13

Koulutuksissa perehdytään erilaisiin kohdennettuihin liikuntamuotoihin. Tilaisuudet on tarkoitettu nykyisille vertaisohjaajille, uusille vapaaehtoisille sekä ulkoiluystävätoiminnasta kiinnostuneille. Osallistuminen ei sido mukaan varsinaiseen toimintaan.
Ensimmäinen koulutus järjestetään perjantaina 25. syyskuuta kello 12.30–14.00. Aiheena ovat alku- ja loppuverryttelyt, ja paikkana toimii Palvelukeskuksen seniorikuntosali Kunto Kaari osoitteessa Nyhkäläntie 39.
Toinen koulutuskerta pidetään perjantaina 13. marraskuuta kello 13.00–14.30 Högforsin liikuntasalilla osoitteessa Valtatie 22. Tällöin aiheena on turvallinen liikkuminen. Koulutukset ovat osallistujille maksuttomia, mutta niihin on ennakkoilmoittautuminen työväenopiston kautta.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Karkkila – tapahtumat.
Lähde: Karkkila – tapahtumat
Lue myös
- Högforsin naisten tarinat heräävät eloon Pikkupässin näyttämöllä Karkkilassa · 22.10.2026
- Kahvakuulajumppaa liikuntahallin peilisalissa · 22.10.2026
- Alle kouluikäisille järjestetään maksuton disco Haukkamäen koululla · 22.10.2026
- Pyhäinpäivän messu ja Karjala-aiheinen tilaisuus Karkkilassa · 22.10.2026
- Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen rahoitus tiukentuu – palvelutarve kasvaa nopeasti · 21.10.2026
- Poliisi takavarikoi yli 76 000 euroa käteistä Karkkilassa – kolme otettu kiinni · 20.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Liikunnan vertaisohjaajakoulutus · Karkkila – tapahtumat