Kärsämäen nuorisovaltuuston puheenjohtaja vaihtuu – Tero Kallinen nousee uudeksi johtajaksi
Kärsämäen nuorisovaltuuston puheenjohtaja Iina-Lotta Littow on eronnut tehtävästään. Nuorisovaltuusto valitsi uudeksi puheenjohtajakseen Tero Kallisen kokouksessaan 15. huhtikuuta.
Julkaistu 15.4.2026 klo 00.00
Puheenjohtajan vaihdoksen myötä myös Kärsämäen edustus Pohjo-Pohjanmaan nuorisovaltuustossa muuttuu. Maakunnallisen nuorisovaltuuston uudeksi varsinaiseksi edustajaksi nimettiin Olivia Kyllönen ja hänen varajäsenekseen valittiin uusi puheenjohtaja Tero Kallinen.
Henkilövaihdosten lisäksi nuorisovaltuusto suunnitteli loppukevään toimintaansa. Tavoitteena on lisätä nuorisovaltuuston näkyvyyttä ja houkutella uusia jäseniä mukaan toimintaan, sillä valtuuston kokoonpano on tällä hetkellä vajaa.
Kärsämäen lapsille ja nuorille on luvassa myös konkreettista toimintaa. Nuorisovaltuusto päätti pyrkiä järjestämään nuorille suunnatun ostosreissun, elokuvailtoja sekä koululaisille suunnattuja aamupaloja yhteistyössä koulun ja ateriapalvelujen kanssa.
https://poytakirjat.karsamaki.fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026191
Lähde: Kärsämäkin Nuorisovaltuusto pöytäkirja 15.4.2026.
Lue myös
- Liikenneonnettomuus nelostiellä Kärsämäen ja Siikalatvan välillä · 31.7.2026
- Tietyö rajoittaa liikennettä valtatiellä 28 Kärsämäellä heinäkuussa 2026 · 24.7.2026
- Kajaanintie katkeaa Kärsämäellä heinäkuussa 2026 – liikenne ohjataan kiertotielle · 16.7.2026
- Tietyö haittaa liikennettä valtatiellä 28 Kärsämäellä heinäkuussa 2026 · 12.7.2026
- Kärsämäen ja Pyhäjärven tuuli- ja aurinkovoimahankkeelle perusteltu YVA-päätelmä – merkittäviä haittoja luonnolle ja maisemalle · 26.6.2026
- Lupa- ja valvontavirasto antoi päätelmänsä Kärsämäen tuulivoimahankkeen laajennuksesta · 22.6.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Nuorisovaltuusto 15.04.2026 Pöytäkirja · Kärsämäki