Kärsämäki suunnittelee ikääntyneille kahden euron lounasseteleitä
Kärsämäen hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen lautakunta esittää kunnanhallitukselle uutta palvelusetelikokeilua, joka mahdollistaisi yli 65-vuotiaille edullisen lounasruokailun paikallisissa yrityksissä.
Julkaistu 11.9.2026 klo 00.30
Suunnitellun kokeilun on tarkoitus alkaa lokakuun alussa ja kestää huhtikuuhun 2027 saakka. Palvelusetelin arvo olisi kaksi euroa ateriaa kohden, ja se olisi käytettävissä arkipäivisin kunnan hyväksymillä lounasruokailua tarjoavilla toimijoilla Kärsämäellä. Asiakas maksaisi itse aterian hinnan ja kahden euron setelin välisen erotuksen.
Kokeilun kohderyhmä on merkittävä, sillä Kärsämäen asukkaista noin 31 prosenttia eli yli 700 henkilöä on täyttänyt 65 vuotta. Lautakunnan mukaan tavoitteena on edistää ikääntyvien hyvinvointia, ravitsemusta ja sosiaalisia kontakteja sekä tukea samalla paikallisia yrityksiä. Kustannusten arvioidaan olevan 5 000–15 000 euroa riippuen siitä, kuinka moni tarttuu tarjoukseen.
Malli vaihtui valmistelun aikana alkuperäisestä kouluruokailuideasta palveluseteliin, jotta vaikutukset paikallisiin yrityksiin olisivat tasapuoliset. Kaikki kriteerit täyttävät paikalliset lounasravintolat voivat hakeutua palveluntuottajiksi. Kokeilun jälkeen lautakunta arvioi tulokset ja päättää, esitetäänkö toimintatavan vakinaistamista.
https://poytakirjat.karsamaki.fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026204
Lähde: Kärsämäkin Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen lautakunta pöytäkirja 7.9.2026.
Lue myös
- Kärsämäen urheilukentän esteettömyys puhuttaa – neuvosto vaatii parannuksia · 4.9.2026
- Kärsämäki hyväksyi laajan hyvinvointisuunnitelman – valtuuston kokoonpanoon muutoksia · 31.8.2026
- Kärsämäen Halmemäen tuulivoimahanke etenee – viranomainen vaatii lisäselvityksiä luontovaikutuksista · 28.8.2026
- Liikenneonnettomuus nelostiellä Kärsämäen ja Siikalatvan välillä · 31.7.2026
- Tietyö rajoittaa liikennettä valtatiellä 28 Kärsämäellä heinäkuussa 2026 · 24.7.2026
- Kajaanintie katkeaa Kärsämäellä heinäkuussa 2026 – liikenne ohjataan kiertotielle · 16.7.2026
Keskustelu
Ladataan…