Karvian ja Parkanon rajalle suunniteltu voimahanke törmäämässä maakotkien suojeluun
Lupa- ja valvontavirasto on antanut arvionsa Haitinkankaan tuuli- ja aurinkovoimahankkeesta, jonka vaikutukset maakotkiin katsotaan luonnonsuojelulain vastaisiksi. Elements Suomi Oy:n suunnittelema hanke sijoittuu Karvian ja Parkanon alueille.
Julkaistu 30.6.2026 klo 06.45

Lupa- ja valvontavirasto on julkaissut perustellun päätelmän Haitinkankaan hankkeen ympäristövaikutusten arvioinnista. Viranomaisen mukaan hanke aiheuttaisi erittäin suuria kielteisiä vaikutuksia maakotkalle, jonka pesäpaikkojen suoja on lakisääteinen. Arvioinnissa todetaan, että suunnitellut toimet ovat tältä osin ristiriidassa luonnonsuojelulain kanssa.
Karvian ja Parkanon rajalle kaavaillaan enintään 16 tuulivoimalaa, joiden korkeus voisi nousta 350 metriin. Lisäksi suunnitelmiin kuuluu laaja, noin 354 hehtaarin aurinkovoima-alue. Lupa- ja valvontavirasto huomauttaa, että aurinkovoiman rakentaminen saattaa muuttaa merkittävästi paikallisia linnustollisesti arvokkaita elinympäristöjä.
Hankkeella on vaikutuksia myös lähialueen asukkaisiin. Selvitysten mukaan melun ohjearvot ylittyisivät lähimmissä asuinrakennuksissa, ja voimalat aiheuttaisivat merkittävää välkehaittaa. Myös maiseman muuttumisen arvioidaan vaikuttavan alueen virkistyskäyttöön ja arkeologisiin kulttuuriperintökohteisiin. Sähkönsiirtoa varten alueelle on suunniteltu lähes 30 kilometrin pituista voimajohtoa, joka ulottuisi Kankaanpään puolelle.
Lue myös
- Parkanon tarkastuslautakunta epäilee virheitä projekti-insinöörin palkkauksessa · 20.8.2026
- Yhteinen marjastusretki suuntaa Lylyn kylätuvalta Vähä-Karvian maastoon · 20.8.2026
- Sastamalan teillä päällystystöitä viikolla 34 – matkantekoon syytä varata lisäaikaa · 14.8.2026
- Poliisin päivä tuo koiranäytöksiä ja kalustoa Paimioon ja Kankaanpäähän · 12.8.2026
- Hapuantien tietyö kaventaa ajokaistoja Kankaanpäässä elokuussa 2026 · 11.8.2026
- Tietyö kaventaa ajokaistoja Veneskosken ja Venesjärven välillä elokuussa 2026 · 11.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Haitinkankaan tuuli- ja aurinkovoimahankkeen YVA-selostuksesta perusteltu päätelmä · Lupa- ja valvontavirasto