Kasitien kaistoja suljetaan tietyön vuoksi Vöyrillä syyskuun lopulla
Valtatie 8:lla aloitetaan tietyöt Vöyrin Kaitsorin kohdalla syyskuun 2026 lopussa, mikä tuo rajoituksia liikenteeseen kahden päivän ajaksi. Työmaa sijaitsee Vaasan ja Kokkolan välisellä osuudella ja se vaikuttaa ajonopeuksiin sekä kaistajärjestelyihin.
Julkaistu 29.9.2026 klo 12.01

Fintrafficin tieliikennekeskuksen mukaan tietyö sijoittuu valtatie 8:lle noin 800 metriä Kaitsorista Oravaisten suuntaan. Työt alkavat 29. syyskuuta 2026 ja niiden arvioidaan kestävän seuraavan päivän loppuun saakka.
Työmaan kohdalla suljetaan useita ajokaistoja. Liikennettä rajoitetaan myös alennetuilla nopeusrajoituksilla, jotka ovat voimassa työmaa-alueen pituudelta.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Vaasan työttömyys laski selvästi elokuussa – avoimia työpaikkoja aiempaa enemmän · 22.9.2026
- Vaasan työttömien määrä kasvoi heinäkuussa – pitkäaikaistyöttömyys lisääntyy koko alueella · 25.8.2026
- Vöyrin saaristokylissä hyvä elämä kumpuaa yhteisöllisyydestä ja tutuista rutiineista · 17.8.2026
- Tietyö hidastaa liikennettä Kaitsorin ja Österön välillä heinäkuussa 2026 · 26.7.2026
- Kaitsorin ja Österön välinen tieosuus remonttiin kesällä 2026 · 25.7.2026
- Kärklaxintien tietyö kaventaa ajokaistoja Maksamaalla heinäkuussa 2026 · 7.7.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 8, Vöyri. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)