Kasitien liikenne katkeaa Porissa elokuussa 2026 tietyön vuoksi
Valtatie 8 suljetaan liikenteeltä Porissa Laanin ja Luotsimäen liittymien välisellä osuudella elokuussa 2026 tehtävien tietöiden ajaksi.
Julkaistu 8.8.2026 klo 12.02

Porin kohdalla valtatiellä 8 varaudutaan merkittävään liikennehaittaan, kun tieosuus suljetaan huoltotöiden vuoksi. Fintrafficin liikennedatan mukaan työmaa sijaitsee noin 200 metrin päässä Laanin liittymästä Luotsimäen suuntaan.
Liikennekatkos on voimassa usean päivän ajan, alkaen 9. elokuuta ja päättyen 13. elokuuta 2026. Työmaalla käytetään hidasta huoltoajoneuvoa, ja tie on kokonaan suljettu muulta liikenteeltä kyseisellä välillä.
Autoilijoiden on syytä varautua kiertoreitteihin ja normaalia pidempiin matka-aikoihin Pori–Vaasa-väylällä. Työn tarkemmasta luonteesta tai kiertotiejärjestelyistä ei ole vielä annettu yksityiskohtaisempaa tietoa.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Poliisin pop-up-lupapalvelu saapuu Merikarvialle marraskuussa · 22.10.2026
- Tikkurilan Dixiin aukeaa uudenlainen ärrä-myymälä lokakuussa · 19.10.2026
- Poliisi on päättänyt Porin jäteautoonnettomuuden tutkinnan – rikosta ei epäillä · 16.10.2026
- Tapaseuran puheenjohtaja: Koulupukeutumisessa on kyse elämänkatsomuksellisista eroista · 16.10.2026
- Poliisi tavoitti päihtyneitä kuljettajia Porissa ja Ulvilassa · 16.10.2026
- Varusmiesjohtajien epäasiallinen käytös paljastui Porin prikaatin palautekyselyssä · 16.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 8, Pori. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)