Kaskisten varhaiskasvatus pysyy maksuttomana – Bildningsnämnden hylkäsi esityksen maksujen palauttamisesta
Kaskisten Bildningsnämnden päätti äänestyksen jälkeen pitää varhaiskasvatuksen maksuttomana myös jatkossa, hyläten esityksen asiakasmaksujen palauttamisesta 1.6.2026 alkaen.
Julkaistu 14.4.2026 klo 00.00
Kaskisten kaupungissa on kokeiltu maksutonta varhaiskasvatusta 1.1.2025 alkaen, mikä on tuonut konkreettista tukea lapsiperheille ja vähentänyt päiväkodin hallinnollisia tehtäviä. Bildningsnämndenin kokouksessa esitettiin kuitenkin asiakasmaksujen palauttamista taloudellisen tilanteen vuoksi.
Bildningsdirektöörin esitys maksujen palauttamisesta johti keskusteluun ja äänestykseen. Jani Salo ehdotti, ettei esitystä hyväksytä, ja James Klemets tuki ehdotusta. Nimihuutoäänestyksessä Bildningsnämnden hylkäsi esityksen selkeällä enemmistöllä (kuusi 'ei'-ääntä ja yksi 'kyllä'-ääni), mikä tarkoittaa, että varhaiskasvatus pysyy maksuttomana Kaskisissa.
Lisäksi Bildningsnämnden päätti päiväkodin aukioloajoista, jotka muuttuvat 1.6.2026 alkaen klo 6.30–16.30. Tarvittaessa vuorohoitoa tarjotaan edelleen klo 5.30 alkaen. Nämnd päätti myös rekrytoida varhaiskasvatuksen opettajan Ankaret-päiväkotiin, jotta pätevän henkilöstön riittävyys varmistetaan.
Nämnd käsitteli myös urheilu-, nuoriso- ja kulttuuritoiminnan avustuksia vuodelle 2026. Päätöksen mukaan Kaskisten ulkopuolisten yhdistysten, joissa on kaskislaisia jäseniä, on jatkossa liitettävä avustushakemukseensa nimilista, josta käy ilmi Kaskisissa asuvien jäsenten määrä. Tämä tarkennus tehtiin, koska avustushakemusten käsittelyssä oli epäselvyyttä Kaskisten ulkopuolisten yhdistysten jäsenmääristä.
Lähde: Kaskinenn Bildningsnämnden pöytäkirja 14.4.2026. https://kaskinen-julkaisu.triplancloud.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=812
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Bildningsn�mnden: 4/2026 14.4.2026 18:00 · Kaskinen