Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 KauhajokiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Kauhajoen Logistiassa tutustutaan tekoälyyn ja ohjelmistorobotiikkaan syyskuussa

Kauhajoen Logistiassa järjestetään 16. syyskuuta maksuton TESTAAMO-tapahtuma, jossa paikalliset yritykset ja yhteisöt pääsevät kokeilemaan uutta teknologiaa käytännössä.

Julkaistu 10.9.2026 klo 05.09

Kuvituskuva: Kauhajoen Koulukeskus
Kuvituskuva: Kauhajoen Koulukeskus Kuva: Htm · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Tilaisuus järjestetään keskiviikkona 16. syyskuuta 2026 kello 16–18 Logistiassa, osoitteessa Teknologiapuisto 1. Tapahtuma on suunnattu erityisesti pk-yrityksille, yhdistyksille, osuuskunnille sekä kuntien ja kehittämisyhtiöiden edustajille, jotka haluavat edistää digitalisaatiota omassa toiminnassaan.

Osallistujat saavat tietoa ja käytännön esimerkkejä tekoäly 2.0 -ratkaisuista sekä ohjelmistorobotiikasta (RPA). Paikan päällä on mahdollisuus testata uutta teknologiaa asiantuntijoiden opastuksella ja keskustella kehittämisestä muiden toimijoiden kanssa. Tilaisuuteen sisältyy kahvitarjoilu.

Tapahtuma on osa maakunnallista kiertuetta, jonka toteuttaa NexTech Ecosystem -hanke. Hanke on Euroopan unionin osarahoittama. Osallistuminen edellyttää ilmoittautumista 14. syyskuuta puoleenpäivään mennessä.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kauhajoki – tapahtumat.

Lähde: Kauhajoki – tapahtumat

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.TESTAAMO Kauhajoella: tekoäly 2.0 ja rpa (robotic process automation) · Kauhajoki – tapahtumat