Kehä III:lla kaistojen sulkuja ja hitaasti liikkuvia työkoneita heinäkuussa 2026
Kehä III:lla Kirkkonummen ja Vantaan välisellä osuudella varoitetaan tietyöstä, joka vaikuttaa liikenteeseen heinäkuun lopulla 2026. Huoltotyöt sulkevat yksittäisiä ajokaistoja ja tiellä liikkuu hitaasti eteneviä huoltoajoneuvoja.
Julkaistu 27.7.2026 klo 18.00

Fintrafficin liikennetietojen mukaan Kehä III:lla eli tiellä 50 aloitetaan tietyöt, jotka ulottuvat Kirkkonummen Jorvaksentien liittymästä aina Vantaan Länsisalmeen saakka. Työt on ajoitettu alkavaksi 27. heinäkuuta 2026, ja niiden arvioidaan kestävän seuraavaan päivään saakka.
Autoilijoiden on syytä varautua viivästyksiin, sillä huoltotöiden aikana yksittäisiä ajokaistoja joudutaan sulkemaan liikenteeltä. Liikenteen seassa liikkuu myös hitaasti etenevää huoltokalustoa, mikä voi aiheuttaa äkillisiä nopeudenmuutoksia ja jonoja tieosuudella Kirkkonummen ja Vantaan välillä.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Liikennehäiriö tiellä 11233 Kylmälän kohdalla · 2.10.2026
- Kirkkonummen Vedelle esitetään kahden miljoonan euron lisämäärärahaa – johtokunta vaatii selkeämpiä perusteluja · 1.10.2026
- Kirkkonummen ruotsinkielinen koulutussektori ennakoi lähes 15 miljoonan euron alijäämää · 28.9.2026
- Veikkolan kirjaston tilanne selvitetään uudelleen – Syväjärven rantarakennusta saatetaan pienentää · 25.9.2026
- Kirkkonummen luottamushenkilöiden sidonnaisuusilmoitukset päivitetään · 24.9.2026
- Kirkkonummi muuttaa luottamushenkilöiden palkkiosääntöä – muutoksia kokouspalkkioihin ja lastenhoidon korvauksiin · 23.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 50, eli Kehä III, Vantaa, Kirkkonummi. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)