Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 KeiteleAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Keiteleen kirjastolla järjestetään etäluento ikääntyvien itsemääräämisoikeudesta

Pielaveden ja Keiteleen kansalaisopisto järjestää keskiviikkona 30. syyskuuta etäluennon, joka käsittelee ikääntyvän itsemääräämisoikeutta ja siihen liittyviä asiakirjoja.

Julkaistu 24.9.2026 klo 05.15

Kuvituskuva: Nilakan yhtenäiskoulu
Kuvituskuva: Nilakan yhtenäiskoulu Kuva: Paju~commonswiki · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Luento pidetään kello 14.00–16.00, ja sitä voi seurata suorana lähetyksenä Keiteleen kunnankirjastolla osoitteessa Koulutie 1. Tilaisuudessa pohditaan kunnioittamisen ja rajoittamisen rajoja muuttuvissa elämäntilanteissa.

Asiantuntijana ja luennoitsijana toimii Henna Nikumaa Itä-Suomen yliopistosta. Aihepiiri on suunnattu erityisesti ikäihmisille ja heidän läheisilleen, mutta se tarjoaa tietoa kaikille aiheesta kiinnostuneille.

Keiteleen kunnan tapahtumatietojen mukaan luento on seurattavissa samanaikaisesti myös Pielaveden kunnankirjastolla.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Keitele – tapahtumat.

Lähde: Keitele – tapahtumat

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Etäluento: Ikääntyvän itsemääräämisoikeus ja asiakirjat – Kunnioittamisen ja rajoittamisen rajat muuttuvissa tilanteissa · Keitele – tapahtumat