Kelan uusi johtaja Kirsi Varhila lakkauttaisi kotihoidontuen
Kansaneläkelaitoksen tuore johtaja Kirsi Varhila pitää kotihoidontukea aikansa eläneenä. Varhilan mukaan perhevapaauudistus on muuttanut tilannetta niin, ettei tuelle ole enää entisenlaista tarvetta.
Julkaistu 4.9.2026 klo 18.00

Kelan johtajana aloittanut Kirsi Varhila ehdottaa kotihoidontuesta luopumista. Varhila perustelee kantaansa sillä, että toteutettu perhevapaauudistus on lisännyt perheiden valinnanvapautta siinä määrin, ettei erilliselle tuelle ole enää perusteita.
Varhilan mukaan kotihoidontuki on nykyisessä järjestelmässä tullut tiensä päähän. Hän katsoo, että uudistunut lainsäädäntö vastaa perheiden tarpeisiin paremmin kuin perinteinen kotihoidontuki, joka on mahdollistanut lasten hoitamisen kotona pidempään.
Linjaus on merkittävä, sillä kotihoidontuki on ollut vakiintunut osa suomalaista lapsiperheiden tukiperhejärjestelmää. Varhila kuitenkin uskoo, että nykyinen perhevapaamalli tarjoaa jo riittävästi joustoa arjen järjestämiseen ilman vanhaa tukimuotoa.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Steelersin kausi päättyi välierätappioon Väinölänniemellä · 4.9.2026
- Kruunusillat-hankkeen varastoalue Kivikossa saa jatkoaikaa vuoden 2026 loppuun · 4.9.2026
- Poliisi etsii Pasilassa kadonnutta naista – havainnot pyydetään ilmoittamaan hätänumeroon · 4.9.2026
- Sotilaskotiliitto poisti suositun energiajuoman myynnistä – Varusmiesliitto pettyi päätökseen · 4.9.2026
- Roskien poltto karkasi hallinnasta Laukaassa – tuli levisi ulkorakennukseen · 4.9.2026
- Helsinki suunnittelee yrittäjäpohjaista omalääkärimallia ja varautuu talouden tiukentumiseen · 4.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kelan uusi johtaja lopettaisi kotihoidontuen – ”Aikansa elänyt” · Yle Uutiset · Pääuutiset