Kemijärven musiikkiopiston remontti aiheuttaa merkittäviä talousarviomuutoksia
Kemijärven kaupunginvaltuusto on hyväksynyt sivistys- ja teknisen lautakunnan talousarviomuutokset, jotka liittyvät Koillis-Lapin Musiikkiopiston peruskorjaukseen.
Julkaistu 19.6.2026 klo 07.00
Musiikkiopiston remontin, jonka odotetaan valmistuvan heinäkuun loppuun mennessä, vuoksi musiikkiopiston toiminta on siirtynyt väliaikaisesti muihin tiloihin. Tämä on johtanut muutoksiin kaupungin talousarviossa, sillä musiikkiopiston sisäisiä vuokria ei peritä remontin ajalta.
Sivistyslautakunnan osalta musiikkiopiston toimintamenot vähenevät vuokrien osalta 71 000 euroa, ja toimintakate on muutosten jälkeen -493 520 euroa. Teknisen lautakunnan talousarviossa musiikkiopiston toimintatuotot (sisäiset vuokrat) vähenevät 100 600 euroa ja toimintakulut 15 000 euroa. Tämä heikentää teknisen lautakunnan toimintakatetta 85 500 eurolla, ja muutettu toimintakate on -33 590 euroa.
Kaupunginvaltuusto hyväksyi muutokset kokouksessaan 16. kesäkuuta. Talousarviomuutosten tavoitteena on sopeuttaa kaupungin taloutta remontista johtuviin väliaikaisiin järjestelyihin ja varmistaa musiikkiopiston toiminnan jatkuvuus.
Lähde: Kemijärvin Kaupunginvaltuusto pöytäkirja 16.6.2026. Lisätietoja kokouksen pöytäkirjasta löytyy osoitteesta: https://kemijarvi.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=20261696
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kaupunginvaltuusto 16.06.2026 Pöytäkirja · Kemijärvi