Keminmaan vanhusneuvosto esittää lisämäärärahaa Rokua-retkeen
Keminmaan vanhusneuvosto esittää kunnanhallitukselle 2 000 euron lisämäärärahaa vanhus- ja vammaisneuvostojen yhteisen Rokua-retken kuljetuskustannuksiin. Retken toteutuminen on riippuvainen kunnanhallituksen päätöksestä.
Julkaistu 27.4.2026 klo 00.00
Keminmaan vanhusneuvosto suhtautuu edelleen myönteisesti Simon kunnan kanssa järjestettävään yhteiseen vanhus- ja vammaisneuvostojen retkeen Rokualle 27.–29. elokuuta 2026. Koska Simon kunta kustantaa omien osallistujiensa kuljetukset, vanhusneuvosto katsoo, että myös Keminmaan kunnan tulisi kattaa omien osallistujiensa kuljetuskustannukset.
Neuvostolla ei ole tälle vuodelle varattuna määrärahaa kyseisiin kuljetuskustannuksiin. Tämän vuoksi vanhusneuvosto päätti esittää kunnanhallitukselle, että se myöntäisi 2 000 euron lisämäärärahan retken kuljetuksiin. Mikäli kunnanhallitus ei myönnä esitettyä lisämäärärahaa, Keminmaan vanhusneuvosto ei voi osallistua yhteiseen retkeen.
Retki on osa Meri-Lapin kuntien vanhus- ja vammaisneuvostojen yhteistyötä, joka nousi esille jo lokakuussa 2025 pidetyssä yhteistapaamisessa. Tavoitteena on tarjota ikäihmisille ja vammaisille virkistystä ja yhteisöllisyyttä edistävää toimintaa.
Lisäksi vanhusneuvosto keskusteli ikääntyneiden päihteidenkäytön ehkäisyyn liittyvästä koulutuksesta, jonka se toivoo toteutettavan syksyllä vanhusten viikolla. Koulutuspaketti Ehyt ry:ltä maksaisi noin 600 euroa matka- ja materiaalikustannusten lisäksi. Asiaan palataan seuraavassa kokouksessa.
Lähde: Keminmaan Vanhusneuvosto pöytäkirja 27.4.2026. https://keminmaa.tweb.fi//ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=8024
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Vanhusneuvosto: 3/2026 27.4.2026 14:00 · Keminmaa