Keminmaan yli 65-vuotiaille suunnatut maanantaireippailut alkavat kirjastolta
Keminmaan vapaa-aikapalvelut järjestää yli 65-vuotiaille suunnattuja maksuttomia päiväreippailuja maanantaisin kello 13.00–14.00.
Julkaistu 10.9.2026 klo 05.12

Yhteislenkit alkavat Keminmaan kunnankirjaston etuovien läheisyydestä osoitteesta Väylätie 6. Toiminta on matalan kynnyksen liikkumista, jossa edetään osallistujien oman tahdon ja kunnon mukaan. Matkan varrella voidaan tehdä tarvittaessa pieniä liiketaukoja.
Reippailun tavoitteena on tarjota liikkeen lisäksi seuraa ja hyvää mieltä. Reitti on suunniteltu esteettömäksi ja kaikille sopivaksi. Toiminta on osa Ikiliikkuva päivätoiminta -hanketta, ja ohjaajana toimii Eemil Suutari.
Tapahtuma on osallistujille maksuton, ja se tarjoaa mahdollisuuden vaihtaa kuulumisia muiden paikkakuntalaisten kanssa ulkoilun lomassa.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Keminmaa – tapahtumat.
Lähde: Keminmaa – tapahtumat
Lue myös
- Keminmaan Kivaloilla nautitaan helposta retkeilystä lokakuun alussa · 10.9.2026
- Metsämörri kutsuu lapsiperheitä ulkoilemaan lokakuussa · 10.9.2026
- Keminmaan Senioripuistossa kuntoillaan torstaisin · 10.9.2026
- Kallinkankaan hiihtostadionilla kilpaillaan koko perheen luonto-olympialaisissa · 3.9.2026
- Poliisi selvitti joukkotappelua Kittilän Levillä · 29.8.2026
- Kallinkankaantiellä tehdään tietyötä elokuussa 2026 · 28.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Hyvinvoinnin päiväreippailu yli 65-vuotiaille maanantaisin klo 13.00-14.00 · Keminmaa – tapahtumat