Keminmaassa suuria muutoksia: tekninen johtaja ja sivistystoimenjohtaja irtisanoutuivat – kunta ostaa Tojolan kiinteistön 350 000 eurolla
Keminmaan valtuusto on merkinnyt tiedoksi sekä teknisen johtajan Jussi Korven että sivistystoimenjohtaja Perttu Karinkosken irtisanoutumiset. Samassa kokouksessa valtuusto päätti ostaa Kiinteistöosakeyhtiö Keminmaan Tojolta Tojola-nimisen kiinteistön 350 000 euron kauppahinnalla.
Julkaistu 13.5.2026 klo 00.00
Keminmaan kuntaorganisaatiossa puhaltavat uudet tuulet, sillä kaksi keskeistä toimialajohtajaa jättää tehtävänsä. Tekninen johtaja Jussi Korpi irtisanoutui virastaan siten, että hänen viimeinen virassaolopäivänsä oli 3. toukokuuta 2026. Sivistystoimenjohtaja Perttu Karinkosken viimeinen virassaolopäivä puolestaan oli 10. toukokuuta 2026. Valtuusto merkitsi molemmat irtisanoutumiset tiedoksi.
Henkilöstömuutosten lisäksi valtuusto hyväksyi merkittävän kiinteistökaupan. Kunta ostaa Yrittäjäntiellä sijaitsevan Tojolan kiinteistön, jossa on tähän saakka toiminut Hankkija. Kauppahinta on 350 000 euroa. Kiinteistöön kuuluu yli 1,2 hehtaarin tontti, runsaan 1 200 neliömetrin lämmin hallirakennus, kylmä halli sekä katosrakennus.
Hankinnan taustalla on kunnan tarve korvata nykyiset kunnossapidon ja kiinteistönhoidon tilat, jotka ovat huonokuntoisia ja kärsivät muun muassa sisäilmaongelmista. Tojolan kiinteistön ostamisen arvioidaan tulevan kunnalle edullisemmaksi kuin vanhojen tilojen korjaaminen ja uusien sosiaalitilojen rakentaminen. Kauppaa varten perustetaan uusi investointi, johon tarvittavat 350 000 euroa siirretään koulukeskuksen monitoimitalon suunnittelun viivästymisen vuoksi koulukeskusinvestoinnilta. Siirron ei pitäisi vaikuttaa koulukeskuksen toteutumiseen vuoden 2026 aikana.
Lähde: Keminmaan Valtuusto pöytäkirja 13.5.2026. Lisätietoja pöytäkirjasta voi lukea osoitteesta https://keminmaa.tweb.fi//ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=7854
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Valtuusto: 3/2026 13.5.2026 18:00 · Keminmaa