Keski-Pasilaan nouseva The Node muuttaa Helsingin kaupunkikuvaa
Helsingin Keski-Pasilaan rakentuva The Node -pilvenpiirtäjä kohoaa parhaillaan vauhdilla kohti lopullista korkeuttaan. Valmistuessaan rakennuksesta tulee Suomen korkein toimistotalo ja se toimii Elisan uutena pääkonttorina.
Julkaistu 12.9.2026 klo 12.00

Helsingin siluetti kokee merkittävän muutoksen, kun Keski-Pasilan uusi maamerkki The Node nousee kerros kerrokselta korkeammalle. Rakennustyöt etenevät tällä hetkellä ripeästi, ja uutta korkeutta kertyy noin kahden viikon välein. Rakennus on jo nyt nähtävissä kaukaa, jopa Suomenlinnasta saakka.
Uuden pilvenpiirtäjän on määrä valmistua alkukesästä 2028. Valmistuessaan rakennus tarjoaa modernit tilat tietoliikenneyhtiö Elisan pääkonttorille ja vahvistaa Pasilan asemaa yhtenä pääkaupungin keskeisimmistä liike-elämän keskittymistä.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Helsingin Sanomien uusi evästekäytäntö herättää vastustusta sosiaalisessa mediassa · 24.10.2026
- Töölön katuremontin työntekijät joutuneet häirinnän kohteeksi · 23.10.2026
- Helsinki hakee lähes viittä miljoonaa euroa järjestöjen sote-hankkeisiin · 23.10.2026
- Helsingin työllisyyspalvelut keskittyvät Kamppiin ja Itäkeskukseen · 23.10.2026
- Helsinki panostaa pitkäaikaistyöttömien tukeen – 22 miljoonan euron valmennuspalvelut kilpailutettu · 23.10.2026
- Lapinlahdenkadulle 12 uutta pysäköintipaikkaa – tavoitteena vähentää läpiajoa · 23.10.2026
Keskustelu
Ladataan…