Keskikankareen päiväkodissa valmistellaan takuukorjauksia – työllisyyspalveluissa huoli kohonneesta väkivallan riskistä
Liedon yhteistyötoimikunta käsitteli kokouksessaan kaupungin kiinteistöjen sisäilma- ja työturvallisuusasioita. Keskikankareen päiväkodissa valmistellaan takuukorjauksia useiden puutteiden vuoksi, ja Sepänkujan työllisyyspalveluissa on tunnistettu kohonnut väkivallan riski lainsäädäntömuutosten jälkeen.
Julkaistu 10.6.2026 klo 21.53
Keskikankareen päiväkotiin tehdyillä työsuojelukäynneillä havaittiin useita takuuaikaan kuuluvia puutteita, joista on laadittu kuvallinen dokumentaatio tekniselle toimialalle. Kiinteistömestari Jani Pyykkö ja LVI-insinööri Ville Virtanen valmistelevat tarkennetun reklamaatiolistan elokuun alkuun mennessä. Päiväkodin seinähalkeamien ja mattokorjausten ajankohtaa ei ole vielä sovittu urakoitsijan kanssa, mutta toimenpiteitä valmistellaan kesän aikana. Korjaukset voivat vaikeuttaa päiväkodin toimintaa, mikäli niitä tehdään samaan aikaan toiminnan ollessa käynnissä.
Sepänkuja 2:n toimipisteessä puolestaan havaittiin huhtikuussa voimakas kloorin haju, joka on sittemmin selvitetty. Tilassa toimivien työllisyyspalveluiden henkilökunta on tuonut esille yksintyöskentelyn haasteet työllisyystuen lainsäädännön muuttumisen jälkeen. Toimipisteessä on jouduttu käännyttämään päihtyneitä asiakkaita, ja väkivallan riskin arvioidaan kohonneen. Työsuojelutyöryhmän mukaan työllisyyspalveluiden toimittamat varautumisohjeet olivat puutteellisia yksintyöskentelyn ja väkivaltatilanteiden osalta.
Toimikunta käsitteli myös päiväkotien melumittauksia. Kevään aikana tehdyissä mittauksissa havaittiin, että melutasot voivat ruokailuissa sekä ulosmenotilanteissa nousta hetkellisesti yli 85 desibelin. Työsuojelutyöryhmä suosittelee päiväkoteihin henkilökohtaisia korvatulppia, ääntä vaimentavia pöytämateriaaleja sekä siirtymistä muovisten lautasten ja mukien käyttöön melun vaimentamiseksi ja keittiöhenkilökunnan ergonomian parantamiseksi.
https://lieto-julkaisu.triplancloud.fi//ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=10173
Lähde: Lieton Yhteistyötoimikunta pöytäkirja 27.5.2026.
Keskustelu
Ladataan…