Kirjailija Minna Rytisalon videoluento Jyväskylän kirjastolla marraskuussa
Kirjailija Minna Rytisalo kertoo työstään ja tuotannostaan videoluennolla Jyväskylän kirjaston opetustilassa keskiviikkona 18. marraskuuta.
Julkaistu 7.9.2026 klo 05.05

Tilaisuus järjestetään kello 14–16 välisenä aikana. Luennon aiheena on kirjailijan työ ja tarinoiden taustat otsikolla ”Rivien väleissä ja tarinoiden takana”. Kyseessä on Jyväskylän ikääntyvien yliopiston tuottama videoluento.
Luento on osa laajempaa IKIS-luentosarjaa, jota toteuttavat yhteistyössä Jyväskylän ikääntyvien yliopisto, Puulan seutuopisto ja kirjasto. Vaikka luento kuuluu ikääntyvien yliopiston ohjelmaan, se on avoin kaikenikäisille kuulijoille.
Tilaisuus on maksuton. Järjestäjät toivottavat kaikki aiheesta kiinnostuneet tervetulleiksi seuraamaan lähetystä kirjaston tiloihin.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kangasniemi – tapahtumat.
Lähde: Kangasniemi – tapahtumat
Lue myös
- Helsingin Sanomien uusi evästekäytäntö herättää vastustusta sosiaalisessa mediassa · 24.10.2026
- Laukaassa useita liikenneonnettomuuksia ja pelastusoperaatioita · 24.10.2026
- Laukaassa useita tieliikenneonnettomuuksia iltapäivän aikana · 23.10.2026
- Kolmen auton kolari sulki Nelostien pohjoisen kaistan Laukaassa · 23.10.2026
- Asuntoauto törmäsi henkilöauton perään Suolahdentiellä Laukaassa · 23.10.2026
- Pelastuslaitos hälytettiin Laukaaseen vesipelastustehtävälle ja polttoainevuodon vuoksi · 23.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Rivien väleissä ja tarinoiden takana – kirjailijan työstä ja tuotannosta, IKIS-luento · Kangasniemi – tapahtumat