Kirjailija Virpi Vainio vierailee Kemin Kulttuurikeskuksessa syyskuun lopulla
Kirjailija ja tutkija Virpi Vainio saapuu Kemiin tiistaina 29. syyskuuta kertomaan Lapin naiskirjallisuudesta sekä historiallisista Petsamo-romaaneistaan.
Julkaistu 31.8.2026 klo 05.11

Tilaisuus järjestetään Kemin Kulttuurikeskuksen pienessä auditoriossa kello 17.00 alkaen. Vierailun aikana Vainio esittelee väitöskirjaansa, joka käsittelee Lapin naiskirjailijoiden tapaa kuvata sota- ja jälleenrakennusaikaa vuosina 1940–1980. Tutkimuksessa tarkastellaan muun muassa Annikki Kariniemen ja Kirste Palton teoksia.
Kirjallisuusillassa syvennytään myös Vainion kaunokirjalliseen tuotantoon. Hän kertoo historiallisista romaaneistaan Petsamon enkeli ja Turjanmeren tytär, jotka kuvaavat pohjoisen ihmiskohtaloita ja arkea Jäämeren rannalla. Lisäksi kuullaan ennakkotietoja Petsamo-trilogian päätösosasta, Ristitunturista, jonka on määrä ilmestyä loppuvuoden aikana.
Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Kemin kaupunginkirjasto, Kemin Taideyhdistys ja Kemin Aikamme Naiset. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kemi – tapahtumat.
Lähde: Kemi – tapahtumat
Lue myös
- Meri-Lapin lintumaailma esittäytyy valokuvanäyttelyssä Kemin City Kulmassa · 21.9.2026
- Ensiaputaitoja tarjolla EA1-yhdistelmäkoulutuksessa · 21.9.2026
- Kivalo-opisto opastaa aukkopahvien valmistukseen Kemissä · 21.9.2026
- Sukututkimuksen verkkokurssilla perehdytään hautakivitietokantoihin ja sanomalehtiarkistoihin · 21.9.2026
- Kivalo-opisto järjestää kehräyskurssin Kemissä lokakuun lopulla · 21.9.2026
- Kivalo-opisto järjestää himmelikurssin Kemissä lokakuussa · 21.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kirjailijavieraana Virpi Vainio · Kemi – tapahtumat