Kiteen poliisiaseman lupapalvelut ja poliisipäivystys päättyvät syyskuussa 2026
Poliisin lupapalveluiden käyntiasiointi ja poliisipäivystys päättyvät Kiteellä 1. syyskuuta 2026 alkaen. Itä-Suomen poliisilaitos keskittää palvelunsa jatkossa kymmenelle muulle paikkakunnalle.
Julkaistu 13.8.2026 klo 12.31
Itä-Suomen poliisilaitos uudistaa toimintaansa valtakunnallisen verkostotarkastelun perusteella. Muutoksen myötä Kiteen poliisiaseman nykyiset toimitilat on irtisanottu. Vaikka varsinainen asiakaspalvelu loppuu, poliisi etsii paikkakunnalta uusia tukeutumistiloja kenttäpartioiden huolto- ja taukokäyttöön.
Lupapalveluita on tähänkin asti tarjottu Kiteellä rajoitetusti muilta asemilta saapuvien työntekijöiden voimin. Itä-Suomen poliisilaitos muistuttaa, että suurin osa passien, henkilökorttien ja aselupien hakemisesta tapahtuu nykyisin sähköisesti. Jatkossa lähimmät fyysiset asiointipisteet ja niiden aukioloajat on tarkistettava poliisin verkkosivuilta.
Uudistus vaikuttaa Kiteen lisäksi myös Juankosken, Outokummun ja Suonenjoen poliisiasemiin. Muutosten yhteydessä joidenkin työntekijöiden virkapaikat vaihtuvat ja asemien kalusto siirretään muihin toimipisteisiin.
Lähde: https://poliisi.fi/-/poliisin-lupapalvelut-keskitetaan-ita-suomessa-kymmenelle-paikkakunnalle
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Itä-Suomen poliisilaitos.
Lue myös
- Kitee otti kantaa valtatie 6:n parantamiseen Tolosenmäessä – nuorten toive joukkoliikenteestä etenee selvitykseen · 12.8.2026
- Tietyö hidastaa liikennettä Tolosenmäen ja Kiteen välillä elokuussa 2026 · 4.8.2026
- Iäkäs mies kuoli traktorin kaaduttua Kiteellä · 29.7.2026
- Venäjältä saapuneet rajanylittäjät kertovat paenneensa sotaa · 22.7.2026
- Moottoripyöräilijä menehtyi törmäyksessä henkilöauton kanssa Kiteellä · 18.7.2026
- Liikenneonnettomuus häiritsee liikennettä tiellä 71 Kiteen Puhoksessa · 18.7.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Poliisin lupapalvelut keskitetään Itä-Suomessa kymmenelle paikkakunnalle · Itä-Suomen poliisilaitos