LocationewsLocationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 EspooAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Kivenlahden ja Niittykummun kadunvarsipysäköinti muuttuu maksulliseksi

Espoo laajentaa maksullisen pysäköinnin vyöhykkeitä lokakuun ja marraskuun aikana, mikä tuo uusia maksuvelvoitteita Kivenlahden ja Niittykummun alueille. Maksullisuus astuu voimaan välittömästi sitä mukaa, kun uudet liikennemerkit saadaan asennettua paikoilleen.

Julkaistu 19.10.2026 klo 06.45

Esimerkit liikennemerkeistä, joilla pysäköinnin maksullisuus osoitetaan. Liikennemerkit osoittavat maksullisuuden voimassaoloajan. Kaikkien näiden merkkien vaikutusalueella pysäköinti on muina aikoina maksutonta ja sallittua.
Esimerkit liikennemerkeistä, joilla pysäköinnin maksullisuus osoitetaan. Liikennemerkit osoittavat maksullisuuden voimassaoloajan. Kaikkien näiden merkkien vaikutusalueella pysäköinti on muina aikoina maksutonta ja sallittua. Kuva: Espoon kaupunki - Esbo stad · Lehdistökuva · STT Info

Espoon kaupunki tiedottaa, että kaupunginhallituksen aiemmin tekemän päätöksen mukainen pysäköinnin laajennus etenee nyt käytäntöön. Muutostyöt alkavat Kivenlahdessa ja Niittykummussa lokakuun aikana. Autoilijoiden on syytä olla tarkkana uusien liikennemerkkien kanssa, sillä pysäköinnistä on maksettava heti merkkien pystytyksen jälkeen.

Hinnasto määräytyy vyöhykkeen mukaan: ensimmäisellä vyöhykkeellä tunti maksaa kaksi euroa ja toisella vyöhykkeellä yhden euron. Maksullisuus on voimassa arkisin kello 8–20 ja lauantaisin kello 8–18. Ensimmäisellä vyöhykkeellä maksu peritään myös sunnuntaisin kello 8–18 välisenä aikana. Muina aikoina pysäköinti on maksutonta ilman aikarajoituksia.

Uudistus liittyy laajempaan pysäköintipolitiikan muutokseen, jossa samalla poistuu sähköautojen aiempi pysäköintialennus huhtikuussa 2026. Kaupungin mukaan vyöhykemuutoksilla ja hinnoittelulla pyritään vastaamaan asukaspysäköinnistä saatuun palautteeseen ja hallitsemaan katualueiden käyttöä.

Lähde: https://www.sttinfo.fi/tiedote/72420818/maksullista-pysakointia-laajennetaan-kivenlahdessa-ja-niittykummussa-lokakuussa-ja-marraskuussa?lang=fi

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Maksullista pysäköintiä laajennetaan Kivenlahdessa ja Niittykummussa lokakuussa ja marraskuussa · Espoon kaupunki - Esbo stad