Koiranomistajien tehoilta Pirkkalan lukiolla marraskuussa
Pirkkalan lukiolla järjestetään keskiviikkona 11. marraskuuta koira-aiheinen tehoilta, joka tarjoaa tietoa ja vinkkejä koiran hyvinvointiin ja arkeen.
Julkaistu 29.10.2026 klo 05.25
Tapahtuma järjestetään Pirkkalan lukio Silmussa osoitteessa Urheilutie 11. Ovet aukeavat kello 17.30, ja ilta on suunnattu kaikille koiranomistajille sekä koiran hankinnasta haaveileville. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.
Paikalla on useita koira-alan asiantuntijoita ja toimijoita, kuten koirakoutsi, eläinfysioterapeutti ja koirahieroja. Kävijät voivat kiertää eri toimijoiden pisteillä kysymässä neuvoja ja tutustumassa esimerkiksi koirien vetolajeihin, eläinsuojelutoimintaan sekä opaskoirapentujen kasvatukseen. Mukana on myös paikallisia yrityksiä esittelemässä palveluitaan ja tuotteitaan.
Elina Karhumäen suunnittelemassa illassa on asiantuntijatapaamisten lisäksi tarjolla pientä purtavaa, kuten vohveleita ja kahvia. Tapahtuma tarjoaa mahdollisuuden kohdata muita koiraharrastajia ja saada käytännön ideoita lemmikin yhteiseen arkeen.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Pirkkala – tapahtumat.
Lähde: Pirkkala – tapahtumat
Lue myös
- Lääkäri Valtteri Raiski luennoi diabetes- ja laihdutuslääkkeistä Pirkkalan terveyspisteellä · 29.10.2026
- Leppätien katusuunnitelmia esitellään asukastilaisuudessa Pirkkalassa · 29.10.2026
- Pirkkalan Pirkkojen naisille tappio Tampereella – Classic hallitsi kenttätapahtumia · 27.10.2026
- Finnair palauttaa päivittäiset lennot Tampere-Pirkkalan ja Helsingin välille syksyllä 2026 · 22.10.2026
- Pirkkalan Versontuvalla järjestetään maksuttomia kuvataidepajoja lapsille ja vanhemmille marraskuussa · 22.10.2026
- Pirkkalan Nepsy-piste tarjoaa tukea ja vinkkejä neurokirjon lasten vanhemmille · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.VAPAAPÄIVÄ VAHDEILLE! · Pirkkala – tapahtumat